Başkentler Başkenti Yeryüzü Şehri İstanbul

Tarihi, kültürel ve dini mekanları ile tarihe mal olmuş bir şehir olan İstanbul’u sizlere farklı bir açıdan tanıtıyoruz. Başkentler Başkenti olarak bilinen, Roma ve Doğu Roma (Bizans) hakimiyetinin ardından Osmanlı İmparatorluğu’na da başkentlik yapan İstanbul’daki çeşitlilik gerçekten büyüleyicidir. Kent; camileri, müzeleri kiliseleri, sarayları, pazar yerleri ve doğal güzellikleri ile sakinlerine benzersiz bir atmosfer sunar.

 Başkentler Başkenti Yeryüzü Şehri İstanbul Sultanahmet Meydanı
Sultanahmet Meydanı

İstanbul tarihi boyunca farklı medeniyetlerin kimi zaman başkenti, kimi zaman da en az başkenti kadar önemli ticaret merkezi olmuştur. Bundan dolayıdır ki İstanbul, farklı birçok medeniyetin birbirine hiç benzemeyen şehircilik anlayışları, dinleri ve kültürlerinden fazlasıyla nasibini almıştır. Tüm bu kültür ve din çeşitliliği kent dokusunun her neresine adım atarsanız karşınıza çıkar.

Başkentler Başkenti İstanbul

Yüzyıllarca birlikte yaşamaktan doğan nice ortak nokta Türkiye’nin sahip olduğu kültür zenginliğini ortaya koyar ve Türk geleneklerinde komşu coğrafyalardan buralara taşınan çok zengin bir iç içe geçiş silsilesi oluşturur. İstanbul, Müslümanlardan Hıristiyanlara, Ermenilerden Süryanilere, Rumlardan Çerkezlere çok renkli bir kültür mozaiği sergiler.

İstanbul’da bulunan camilerin bir kısmı büyük kubbeleriyle gökyüzüne uzanırken, bir kısmı da görülemeyecek kadar küçüktür. Bazı eski kiliseler Osmanlıların şehri fethinin ardından bazı değişikliklerle cami olarak kullanılmaya başlamıştır.

Başkentler Başkenti Yeryüzü Şehri İstanbul Yeni Cami
Yeni Cami

Başkentler Başkenti, İstanbul’un gezip görülecek yerleri saymakla bitmez. Şehrin en güzel anıtları, Haliç-Marmara Denizi-Surlar arasında kalan yarımadada yer alır. Kentin tepelerinden yükselen 500′ü aşkın caminin silueti baş döndürücü bir atmosfer oluşturur. Altı minaresiyle İstanbul’un sembolü haline gelen, dekorasyonunda kullanılan mavi çiniler nedeni ile “Mavi Cami” diye alınan Sultanahmet Cami mutlaka görülmelidir.

Karşısında, Ayasofya Cami yer alır. Bir başka tepeden bu iki muhteşem abideyi seyreden Süleymaniye Camii ise Osmanlı mimarlık sanatının zirvesi kabul edilir. Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği üzerine Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir.

Başkentler Başkenti Yeryüzü Şehri İstanbul Ayasofya Cami
Ayasofya Cami

Marmara’ya ve Boğaz’a hakim bir tepe üzerinde, 400 yıl boyunca Osmanlı sultanlarına konutluk ve siyasi merkezlik etmiş olan Topkapı Sarayı yer alır. Topkapı’da Çin porselenleri koleksiyonunu, altın işlemeli ve değerli taşlarla süslü tahtları, sultan kostümlerini, masallardakileri andıran mücevherleri, nadir el yazması kitapları, kutsal emanetleri görebilirsiniz.

İstanbul’da görmeden edemeyeceğiniz bir başka mekan da Eyüp Camidir. Burası Eyüp Sultan’ı ziyaret edip manevi haz arayanlara güvercin sesleriyle her an cıvıl cıvıl bir ortam sunar. İstanbul tarihsel yapıların yeniyle buluştuğu, yenilendiği bir şehirdir aynı zamanda.

Kaynaklar:
Anadolu Toprağında İnanç Yolları / Türkiye’nin Kutsal Mekanları
Resimler Google Görseller Sayfasından Alınmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir