502 Bad Getaway Hatası Nasıl Düzeltilir?

502 Bad Gateway Hatası Nasıl Düzeltilir?

WordPress sistemini kullanan sitelerde sıkça karılaşılan 502 Bad Gateway Hatası nasıl düzeltilir? Birbirinden farklı sebepleri olan bu sorunun kesin çözümü yazımızda. Bu makale ile 502 Bad Gateway Hatası nasıl çözülür öğreneceksiniz.

502 Bad Gateway Hatası Nasıl Düzeltilir?
502 Bad Gateway Hatası Nasıl Düzeltilir?

502 Bad Gateway Hatası Nedir?

WordPress sitenizin bulunduğu hosting sunucunuz yanıt vermediğinde 502 Bad Gateway hatasını alırsınız.

502 Bad Gateway WordPress kurulu sistemlerde sıkça karşılaşılan bir hata türüdür. Hata, bir kaç farklı nedenden oluşabilir ve sunucunuzun konfigürasyonuna bağlı olarak farklı şekilde görülebilir.

WordPress yüklü bir siteyi veya blogu ziyart ettiğinizde tarayıcınız site/blog hosting sunucusuna istek gönderir. Hosting sunucusu bu isteğe yanıt vererek siteyi/blogu görüntülemenizi sağlar. Bu akışın gerçekleşmediği durumlarda 502 Bad Gateway hatasıyla karşılaşırsınız.

502 Bad Gateway Hatası Nasıl Düzeltilir?
502 Bad Gateway Hatası Nasıl Düzeltilir?

Normal şartlarda siz bu istek-yanıt durumunu görüntüleyemezsiniz ancak 404, 503, 503 ve 502 gibi kodlar ile sorun olduğunu anlarsınız.

Bu hatanın en büyük nedeni hosting sunucunuzun geç cevap vermesidir. Site trafiğiniz yüksek ise veya sistemi zorlayan bir tema tasarımına sahipseniz bu sorun ile karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Kötü optimize edilmiş sunhcular sizleri hata yumaklarının içine hapseder.

Haydi şimdi 502 Bad Gateway hatası nasıl düzeltilir öğrenelim.

502 Bad Gateway Hatası Düzeltme

Bu hata genellikle hosting sunucunuzun geçersiz yanıtın nedenini bulamadığında ortaya çıkar. Bu, sorunu bulana kadar farklı düzeltme adımlarını deneyeceğimiz anlamına gelir.

Hazır mısın, hadi başlayalım.

Adım 1: Web Sayfanıza Yeniden Giriş Yapmayı Deneyin

Artan trafik veya düşük konfigürasyonlu sunuculardan dolayı bazen web sitenizin yanıt vermesi uzun sürebilir. Böyle zamanlarda, birkaç dakika içerisinde sorununuz otomatik olarak düzelebilir. Hatanın bu nedenden dolayı olup olmadığını anlamak için web sayfanızı yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Klavyenizin F5 tuşuna basarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Hatanız bu şekilde çözülüyorsa bu yazıyı daha fazla okumanıza gerek yok. Hosting sağlayıcınız ile iletişime geçerek sorunun giderilmesini talep edebilirsiniz.

Lakin hata sık sık tekrar ediyor ise yazıyı okumaya devam ederek sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Adım 2: Tarayıcı Önbelleğini Temizleyin

Tarayıcı önbelleğini uzun zamandır temizlemiyorsanız düzelmiş olan hatayı halen devam ediyor olarak görebilirsiniz. Tarayıcılar siteleri genellikle önbellekten gösterirler.

502 Bad Gateway Hatası Nasıl Düzeltilir?
502 Bad Gateway Hatası Nasıl Düzeltilir?

Tarayıcı önbelleğini temizlemek ve bu sorunu düzeltmek için, Windows / Linux işletim sistemini kullananlar Ctrl + F5 tuşlarına basabilir. Mac OS kullanıcıları sayfayı yenilemek için klavyelerinde CMD + Shift + R tuşlarına basabilirler. Ayrıca önbelleği tarayıcı ayarlarından el ile de temizleyebilirsiniz.

Bununla birlikte WordPress önbelleğini de temizlemeyi de ihmal etmeyin. Önbellek temizlemesi yapmanıza rağmen sorununuz giderilmediyse okumaya devam edin.

Adım 3: CDN’yi ve Güvenlik Duvarını etkisiz bırakın

WordPress sitenizde bir CDN servisi veya web sitesi güvenlik duvarı yüklü ise, sunucularınızın harekete geçmesi olasıdır. Bunu kontrol etmek için CDN ayarlarınızı geçici olarak devre dışı bırakmanız gerekir.

Kullandığınız CDN hizmetiniz devre dışı bırakıldığında, tarayıcınız ve hosting sunucusu arasında oluşturulan ek katmanı kaldıracaktır. Web siteniz şimdi tamamen hostinginizden yüklenecek ve sorun CDN / güvenlik duvarı hizmetinden kaynaklanmışsa çözülecektir.

Destek almak için CDN hizmeti aldığınız servis sağlayıcınıza başvurabilirsiniz. Sorun çözüldüğünde, devam edip CDN’yi tekrar etkinleştirebilirsiniz.

Adım 4: WordPress Temalarınızı ve Eklentilerinizi Güncelleyin

Yukarıdaki işlemleri yapmanıza rağmen sorununuz devam ediyorsa sonraki adımınız tema ve eklentilerinizi güncellemek olmalıdır.

Öncelikli adım olarak FTP üzerinden kullandığınız eklentileri devre dışı bırakın. Sonrasında hatanın giderilip giderilmediğini kontrol etmek için web sitenizi ziyaret edin.

Eğer sorununuz düzelmişse eklentilerinizden kaynaklı bir hata var demektir. Hangi eklentinin sorun çıkardığını öğrenmek için eklentilerinizi deneme yanılma yöntemiyle tek tek etkinleştirmek hataya sebep olan eklentiyi bulmanıza yardımcı olacaktır.

Sorunlu eklentinin yerine muadili olan başka bir eklentiyi deneyebilir veya eklenti yazarından destek talep edebilirsiniz.

Eklentilerinizi devre dışı bırakmak sorununuzu çözmediyse, WordPress temanızı kontrol etmeniz gerekebilir. WordPress temanızı phpMyAdmin üzerinden değiştirmeniz gerekecektir.

phpMyAdmin üzerinden temanızı varsayılan WordPress temasına değiştirdikten sonra, çalışıp çalışmadığını görmek için web sitenizi ziyaret edin. Hala hatayı görüyorsanız, okumaya devam edin.

Adım 5: Hosting sağlayıcınızı kontrol edin

Yukarıda sıralanan tüm adımları gerçekleştirmiş olmanıza rağmen sorununuz çözülmemişse hosting sunucunuzda bir sorun var demektir.

Hosting firmanıza destek talebinde bulunarak sorunun çözülmesini isteyebilirsiniz. Burada izlediğiniz adımlardan bahsederek sorununuzun daha çabuk giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Unutmayın tüm kaliteli hosting firmaları kendilerinden kaynaklanan hataları hemen giderecektir.

Bitti. Evet dostlar 502 Bad Gateway Hatası nasıl düzeltilir adlı makalemiz umarım işinize yaramıştır. Daha fazlası için Blog Notları kategorisine bakabilirsiniz.

Kaynak: Bu makale buradaki yazının yorumlanarak tercüme edilmiş halidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir