VMware ESX Server Nedir ve Neye ihtiyacınız var?

VMware ESX Server hakkında kısa ve doğru bilgiler. Şimdiye kadar büyük bir şirketin, büyük bir işletmenin veya bir üniversitenin bir sunucu odasındaysanız, korkutucu bir yer olabileceğini bilirsiniz.

Sunucu odası neredeyse her zaman son derece sıcaktır. Pahalı ve az yer kaplayan sunucu raflarıyla duvardan duvara doldurmuştur.

Çoğu sunucu odaları hakkında ilginç olan şey, odadaki her bir makinenin muhtemelen tam kapasitede çalışmamasıdır. Yüksek bant genişlikli sunucular bile, belirli bir zaman diliminde, CPU’larının veya RAM’lerinin büyük bir kısmın nadiren kullanmak zorunda kalırlar.

Sunucular, kaynaklardan oldukça verimsiz bir şekilde yararlanıyor (sonuçta, kullanılmakta mı yoksa kullanılamıyor mu?). Bu size pahalıya mal olabilir. Ancak, bu soruna bir çözüm var.

The All – In – One Virtualized Dream Machine (Hepsi Birarada Sanallaştırılmış Rüya Makinesi)

Sanallaştırma yazılımı ile tek bir fiziksel sunucu aynı anda birden fazla sanal makineyi çalıştırabilirsiniz. Bu makinelerin her biri, kendi özel donanımıyla, diğer tüm makinelerden farklımış gibi çalışır.

Ama muhtemelen siz hepsini biliyorsunuz değil mi? Sanallaştırma konusunda bir derse ihtiyacınız yok. Ancak sizin paranızı ve yer kazandıran veri merkezinizi etkili, hepsi birarada sanallaştırılmış makineye dönüştürebilecek bir kurumsal düzeyde sanallaştırma aracına ihtiyacınız var.

İhtiyacınız olan şey VMware ESX Server.

Ancak VMware ESX Server tam olarak nedir? Piyasada bulunan diğer sanallaştırma yazılımlarından farkı nedir?

Yeni başlayanlar için, VMware ESX Server, yukarıda belirtildiği gibi, kurumsal düzeyde sanallaştırma aracıdır. VMware’in daha temel Server ürünü olan çok sayıda sanal makineyi daha güvenilir ve verimli bir şekilde yöneten hizmetleri kullanıyor.

Bunun nedeni, ESX Server’ın “bare-metal” üzerinde çalışmasıdır. Bu, ESX Server yazılımını, doğrudan çalışacak bir işletim sistemi olmadan bilgisayara doğrudan yüklediğiniz anlamına gelir. Bu, aşağıdaki diyagramda gösterilmektedir:

VMware ESX Server

Bu sistem, Linux çekirdeğine dayanan VMkernel tarafından yönetilmektedir. Bu mikro çekirdek, sanal makinelerin altında temel bir işletim sisteminin çalıştırılması yükünü ortadan kaldırarak kaynakları korur.

Ürün daha sonra kaynakları fiziksel donanımdan böler ve sanal makinelerin kullanacağı sanal donanımın birden çok kopyasını simüle eder.

Hatta hafızayı aşırı yükleme yeteneğine sahiptir, yani sanal makinelerin toplam hafızası sunucunun gerçek fiziksel hafızasını aşabilir. Bu, sunucularınızda artan genel bellek kullanımını sağlayabilir.

Bu, ESX Server ve “işletim sistemi” için yönetim yazılımı olan servis konsolu tarafından yönetilir.

VMware ESX Server

VMware ESX Server sizin için neler yapabilir?

ESX Server, sunucu donanımlarını olabildiğince düzene sokmak isteyen şirketler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Aynı zamanda, yeni sunucuların neredeyse anında kurulumunu gerçekleştirmek ve kullanılmakta olan sunucular üzerinde kesinti yapmaya gerek kalmaksızın bakım yapmak için kullanılabilir.

ESX Server’ın ilginç bir başka kullanımı felaketlerden kurtarma amaçlıdır. ESX Server donanımtan bağımsız olduğundan, üzerinde çalışan uygulamalar (ve işletim sistemleri) anında taşınabilir durumdadır.

Sunucu donanımının ve ESX Server’ın sanal özelliklerinin zorunlu olarak tek biçimli olması, sanal makinelerin dağıtımını, bakımını ve uzaktan yönetilmesini son derece kolaylaştırır.

Bu inanılmaz özelliklerin tamamı ucuza gelmiyor. VMware ESX Server, kurumsal düzeyde bir ürün olması nedeniyle kurumsal düzeyde bir fiyat etiketi ile birlikte gelir. Buna, en iyi şekilde çalışması için oldukça sağlam bir sunucu gerektirdiği gerçeğini ekleyin.

Aslında, ESX Server, gerekli işlemci talimatlarını verimli bir şekilde çalıştırmak için Intel veya AMD’den özel bir CPU donanımı gerektirir. Ayrıca, sanal makinelerdeki ve sanal sabit disklerindeki tüm bilgileri depolamak için bir çeşit kalıcı depolama çözümü gerekir.

Tabii ki bunlar sanallaştırma ile kullanacağınız kadar sayıda fiziksel sunucuyu satın alma ve dağıtma maliyetini düşündüğünüzde küçük sakıncaklar oluşturuyor.

Artık sunucularınızı konsolide edebilir ve daha verimli çalışabilirsiniz. Bu sunucu odasını korkutmaktan çekinmeyin. ESX Server ile gerçekten doğru yolda ilerlersiniz.

VMware’deki yeteneklerinizi test etmeye hazır mısınız? Smarterer‘den gelen bu değerlendirme ile nasıl yığılmış olduklarını görün. Şimdi bu VMware testini başlatın.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir