Vlog Oluşturma Rehberi: 8 Adımda Kolay Para Kazanma

Vlog Oluşturma Rehberi: 8 Adımda Kolay Para Kazanma

Vlog nedir? Vlog nasıl oluşturulur? Vlogger nasıl olunur? Merak ettiğiniz bütün bu soruların cevapları Vlog Oluşturma rehberimizde cevaplanıyor.

İnternette dolaşan, bazen komik, bazen ürkütücü, bazen de etkileyici onlarca video ile karşılaşıyorsunuz. Bu videolar milyonlarca kez izlenebiliyor. İşte bu tarz videolar oluşturan kişilere Vlogger denir. Oluşturulan videolardan yapılan sanata da Vlogging olarak belirtilir.

Vlog bloglar sadece yazı içeren değil aynı zamanda videolardan oluşan blog türüdür. Vlog kavramı ilk olarak insanların ara sıra çektiği videoları paylaşması ile başlasa da bugün internetten para kazanmanın en iyi yollarındn biri haline geldi. Vloggerlar haftalık ortalama 1000 lira kazanabilmektedirler. Harika bir şey değil mi?

Vlog Oluşturma Rehberi: 8 Adımda Kolay Para Kazanma
Vlog Oluşturma Rehberi: 8 Adımda Kolay Para Kazanma

Vlog Oluşturma (Neden Vlog?)

Neden Vlog oluşturmalıyım? Bu soruyu şu şekilde soralım; Neden ünlü olup, para kazanmayayım? İnternette gezinenlerin çoğu Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube üzerinden video izliyor ve Vloggerları takip ediyor.

Siz de sosyal medyada başarılı bir yer edinebilir, iyi bir Vlogger olabilirsiniz. Daha fazlası mı lazım?

1- Şöhret

Daha öncede belirttiğim gibi. Kim tanınmak istemez ki? Kim bir Barış Özcan, Ruhi Çenet veya Oğuzhan Uğur olmak istemez? Bu saydığım isimlerin Vlog oluşturarak kazandığı paraları tahmin bile edemezsiniz. Reklâm şirketleri kapınızı aşındıracak dersem abartmış olmam.

2- Kitlene Ulaş

Youtube bir ülke olsaydı dünyanın 3. büyük ülkesi olurdu. Internet ortamının %25’lik dilimi Youtube üzerinden şekilleniyor. Siz de bu pastadan pay alabilir, binlerce hatta milyonlarca kisiyle etkileşim kurabilirsiniz. Gülümseyin çekiyorum.

3- Ürünlerinizi Satın

Satışını yapmak istediğiniz bir ürününüz mü var? Vlog, içerik pazarlaması yapmak için en uygun yöntemlerden biridir. Müşteri çekmek için videolar hazırlamak eşsiz ve etkileyici bir yöntemdir.

Vlog Oluşturma (Nasıl Yapılır?)

1- Vlog Konunuzu Seçin

Vlog blogunuzu, kanalınızı veya videolarınızı yayınlamadan önce etkileyeci bir kullanıcı adı seçin. Kullanıcı adınız her zaman göze çarpmalı ve üreteceğiniz içerikler ile alakalı olmalı.

2- Hedef Kitlenizi Belirleyin

Vloggerlar için kanal adından sonra gelen en temel nokta hedef kitlenin belirlenmesidir. Diyelim ki makyaj ile ilgili bir vlog oluşturdunuz. Hedef kitlenizi 16-65 yaş aralığındaki erkek ve kadınları olarak belirlerseniz hiç bir ilerleme kaydedemezsiniz. Düşük bütçe ile doğru erişime ulaşmak istiyorsanız seçici olmanız gerekir.

Tavsiye Yazı: 502 Bad Gateway Hatası Nasıl Düzeltilir?

3- Vlogging Platformunuzu Seçin

Vlogger olmak ve Vlog oluşturmayı düşündüğünüzde YouTube kesinlikle aklınıza gelen ilk platform tercihiniz olmalıdır. YouTube, neredeyse dünyanın üçüncü büyük ülkesi olan yaklaşık 1 milyar tabanına sahiptir. Üstelik para kazandırma konusunda da hayli cömerttir. YouTube’un yanı sıra Vimeo, Dailymotion, Metacafe, Veoh ve Facebook gibi tanınmış vlog platformları da var. Siz bu blatformların herhangi birini veya tümünü seçebilirsiniz.

4- Doğru Video Ekipmanları

Bu kısma kadar geldikten sonra yapmanız gereken şey video çekimi için doğru ekipmanları seçmek olacaktır. Doğru kamera ve mikrofonu seçerek mükemmel bir video oluşturabilirsiniz. Doğru ekipmanları seçmek için popüler Youtube yayıncılarının arka plan videolarını izleyebilirsiniz.

5- Videonuzu Üretin

Ekipmanınızı oluşturduktan sonra video çekimine geçebilirsiniz. Videolarınızı çekerken belirli bir kurguya sadık kalabilir veya doğaçlama yapabilirsiniz. Videolarınızı düzenlemek için çeşitli video düzenleme programları mevcuttur. Ücretli programlar kullanabileceğiniz gibi ücretsiz yazılımları da tercih edebilirsiniz. Benim tavsiyem daha fazla özellik ve kolaylık sağlayabilmek için ücretli yazılım kullanmanızdır.

Apple kullanıcıları için iMovie en iyi yazılımdır. Windows için ise VSDC video editörü en çok tavsiye edilen yazılımdır. Ayrıca, size daha az paraya mal olabilecek Filmora video editörünü de edinebilirsiniz. Düzenleme yaparken, logonuzu ve harekete geçirici mesajınızı da videonuza eklemelisiniz. Bu video editörlerini kullanarak bunu yapabilirsiniz.

Vlog Oluşturma Rehberi: 8 Adımda Kolay Para Kazanma
Vlog Oluşturma Rehberi: 8 Adımda Kolay Para Kazanma

6- Videonuzu Youtube’a Yükleyin

Hazırladığınız videonuzu istediğiniz vlog platformunuza yükleyebilirsiniz. Benim tavsiyem Youtube’u seçmenizdir. Youtube’a giriş yaptığınızda ekranın sağ üst köşesindeki “video veya yayın oluştur” bağlantısını tıklamanız yeterlidir ve bu seçenek sizi videonuzu yükleyeceğiniz alana yönlendirecektir.

7- Videonuzu Tanıtın

Vlogunuz için en önemli parçalardan biri tanıtımdır. Vlog’unuzu Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medyada tanıtmanız gerekir. Kitlenizi seçin ve etkileyici videonuzu takipçilerinize ulaştırın.

Para Kazanmaya Başlayın

Vlog ile para kazanmak göründüğü kadar kolay değildir. Vlog’unuz ile para kazanmaya başlamak bir yıldan fazla zaman sürebilir. YouTube, bu kadar kolay para kazanmanıza izin vermez. 4.000 saat izlenme süresine sahipseniz, yalnızca YouTube programına uygun olduğunuzu belirten belirli para kazanma kurallarına uyarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca ürettiğiniz videolarda telif hakkı olmamalıdır.

Kaynak: Bu makale buradaki yazının yorumlanarak tercüme edilmiş halidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir