Bulut depolama hizmetleri, dosyalarınızı arkadaşlarınızla ve ailelerinizle paylaşmanız, tüm cihazlarınız arasında belgeleri senkronize etmede ve çok daha fazlasına sahip olmanız açısından harika bir seçenektir. Ücretsiz bulut depolaması daha da iyi!

Bulut depolama hizmetleri veren sağlayıcılar herkese daha fazla alan sunan ücretli teklifler bulunurken, sunulan ücretsiz bulut depolama alanları genellikle çoğu insan için fazlasıyla yeterlidir. Daha da iyisi, bu ücretsiz bulut depolama sağlayıcılarının birçoğu sizin yönlendirdiğiniz arkadaş sayınıza veya diğer görevleri yerine getirme durumunuza bakarak size daha fazla boş alan sunuyorlar.

Hangi ücretsiz bulut saklama hizmetinin sizin için uygun olduğuna karar vermekte sorun mu yaşıyorsunuz? Bu yazı ile kararınızı netleştirebilirsiniz.

Not: Bulut depolama hizmetleri (Cloud storage) otomatik bulut yedeklemesinden (cloud backup) farklıdır.

Ücretsiz bulut depolama hizmetleri

1- MEGA

Bulut depolama hizmetleri

MEGA ile 50 GB’lık ücretsiz bulut depolama alanı edinebilirsiniz. MEGA, gizlilik ihlaliyle mücadeleye yardımcı olmak için kullanıcılarına güvenli uçtan uca şifreleme sunar.

MEGA ile dosyalarınızı bir tarayıcı, masaüstü senkronizasyon istemcisi ve bir iOS, BlackBerry, Android veya Windows Phone cihazından görüntüleyebilir ve güncelleyebilirsiniz.

2- pCloud

Bulut depolama hizmetleri

PCloud kullanıcılarına 10 GB’lık ücretsiz çevrimiçi depolama birimi sunuluyor; arkadaş tavsiyeleri ve diğer bonus adımları ile 20 GB’ye kadar alanınızı yükseltebilirsiniz.

Windows, Mac ve Linux işletim sistemleri için bir masaüstü istemcisi kurulabiliyor. Ayrıca, iOS ve Android cihazlar için kullanımı kolay bir mobil uygulaması var. pCloud, bir tarayıcı üzerinden tek bir dosyaya ve tüm klasör yüklemelerine ek olarak uzak bir URL’den dosya eklemeyi destekler. Mobil uygulamalar, fotoğrafları ve videoları doğrudan pCloud hesabınıza yükleyebilir.

Dosya ve klasörler başkaları ile paylaşılabilir. Paylaşılan klasörler bir ZIP arşivi olarak bile indirilebilir. Ayrıca, pCloud, klasörler için yükleme bağlantıları oluşturulmasına izin verir; böylece herkes hesabınıza dosya gönderebilir. Size (veya herhangi birinin) doğrudan pCloud hesabınızdaki bir klasöre dosya e-postası göndermenizi sağlayan benzersiz bir e-posta adresi de oluşturulur.

Yukarıdakilere ilaveten, fotoğrafları Facebook, Instagram ve Picasa gibi sosyal medya hesaplarınızdan yedekleyebilirsiniz.

3- MediaFire

Bulut depolama hizmetleri

MediaFire ile anında 10 GB’lik ücretsiz çevrimiçi dosya barındırabilirsiniz. Alanınızı arkadaş tavsiyeleri ve uygulama indirmeleri gibi şeylerle 50 GB’a çıkarabiliyorsunuz.

Dosya ve klasörler için paylaşım seçenekleri ve MediaFire web sitesi aracılığıyla tek bir dosyanın veya tüm klasörlerin kolay yüklenmeleri mümkündür. iOS ve Android kullanıcıları, dosyaları görüntülemek, paylaşmak veya fotoğraf ve video yüklemek için bir uygulama indirebilir.

4- Dropbox

Bulut depolama hizmetleri

Dropbox kullanıcıları, 2 GB’lık boş alanla başlar ve yaklaşık 18 GB’a kadar daha fazla kazanç sağlayan basit yollarla alanını genişletebilirler. Bir Dropbox hesabınız yoksa bile tüm Dropbox dosyalarınızı bir masaüstü veya mobil uygulamadan görüntüleyebilir ve karşıya yükleyebilir ve bütün klasörleri herkesle paylaşabilirsiniz.

Dropbox hesabınızda saklanan Microsoft Office dosyalarınız varsa, bunları tarayıcınızdan Microsoft Office Online’ı kullanarak ücretsiz olarak düzenleyebilirsiniz.

5- Box

Bulut depolama hizmetleri

Box, (önceden Box.net) 10 GB’lık ücretsiz çevrimiçi depolama alanı sunuyor. İçeriğinizi yüklemek / indirmek / paylaşmak için neredeyse tüm cihazlar (iOS, Android, BlackBerry ve Windows Phone) için bir mobil uygulama var. Windows ve Mac OS X markası için masaüstü senkronizasyon istemcisi dosyaları Box’a yüklemek için kullanması çok basittir.

Box kullanıcıları, başkalarıyla tüm veri klasörlerini paylaşabilir veya tek tek dosyaları seçebilir.

6- FlipDrive

Bulut depolama hizmetleri

Yeni FlipDrive kullanıcıları, FlipDrive’ı kullanmaya başlamak için başvurabilecekleri her bir arkadaşınız için daha fazla fırsat sunan 10 GB’lık ilk depolama alanına sahip olurlar.

Dosyaları FlipDrive’a yüklemek için kurulabilecek herhangi bir mobil veya masaüstü programı yok, bu nedenle web sürümü yeterli olmalı. Web sitesini kullanmak zorunda kalmanıza rağmen web sürümü gayet güzel.

Dosyalarınızı FlipDrive hesabınız olmasa bile herkesle paylaşabilirsiniz. Ancak, paylaşılan klasöre erişmek için kayıtlı bir FlipDrive hesabı gerekir. Alıcılara, klasörler için okuma haklarına ek olarak yazma, düzenleme, silme ve paylaşma izinleri verilebilir.

En fazla 10 paylaşılan bağlantı oluşturabilir ve 25 MB’ye kadar büyük dosyalar yükleyebilirsiniz.

FlipDrive web sitesi, diğer bulut depolama hizmetleri ile karşılaştırıldığında en kolay kullanımlı olanı değil, ancak çalışmaya devam ederseniz dokümanlarını sorunsuzca yüklemeye ve kullanmaya devam edebilirsiniz.

7- Google Drive

Bulut depolama hizmetleri

Bulut depolama hizmetleri arasında bulunan Google Drive, Google tarafından sunulan bulut depolama hizmetidir. Her yeni kullanıcıya 15 GB boş alan sunuluyor. Toplam depolama alanı aslında Gmail ve Google+ Fotoğraflar gibi diğer Google hizmetleri ile paylaşılır. Diğer hizmetleri kullanmıyorsanız, tek başına Google Drive için neredeyse tüm alanı kullanabilirsiniz.

Klasör ve dosya yüklemelerini destekleyen Windows, Mac kullanıcıları ve Android ve iOS kullanıcıları için Google Drive’a fotoğraf ve video gönderebilen bir mobil uygulama vardır.

Klasörler ve dosyalar belirli Google kullanıcılarıyla e-posta adresleri veya herkese açık bir bağlantıya sahip kişiler aracılığıyla paylaşılabilir. Ayrıca, salt okunur bir dosya da yapabilirsiniz; bu da birinin dosyayı indirmesini önler.

8- OneDrive

Bulut depolama hizmetleri

Eskiden SkyDrive olarak bilinen OneDrive, Microsoft’un çevrimiçi depolama hizmetidir. Kayıt olduklarında herkese 5 GB boş alan sunulur.

Arkadaş tavsiyeleri ve mobil fotoğraf senkronizasyonu gibi bazı yönergeleri izlerseniz ekstra barındırma ile ödüllendirilebilirsiniz.

Windows ve Mac masaüstü programı, IOS veya Android mobil cihazından erişilebilir hale getirmek için klasör ve dosyaları OneDrive’a kolayca aktarmak için kurulabilir. Mobil uygulama, hem resimleri hem de videoları da yükleyebilir.

OneDrive, kayıtlı olmayan kullanıcılar ile hem klasörleri hem de dosyaları paylaşmayı destekler.

9- HiDrive

Bulut depolama hizmetleri

HiDrive ile 5 GB ücretsiz çevrimiçi depolama alanını edinebilirsiniz. Arkadaşlarınızı katılması için yönlendirirseniz, saklama alanınızı 10 GB’a kadar artırabilirsiniz.

Windows veya Mac kullanıcısıysanız, hesabınıza yeni dosyalarınızı sürükleyip bırakmanız için WebDAV üzerinden bağlanabilirsiniz. Mobil fotoğraf ve video yüklemelerini destekleyen iOS, Android ve Windows Phone kullanıcıları için uygulamalar kullanılabilir.

Dosyaları paylaşırken, URL’yi belirli bir süre sonra dolacak şekilde ayarlamanız ve bağlantı geçersiz hale gelmeden önce izin verilen maksimum indirme sayısını ayarlamanız gerekir. Klasörleri paylaşabilir ve alıcılar, hatta kullanıcılar dışındakiler de, bir arşivde tüm dosyaları bir defada indirebilirler.

10- Yandex.Disk

Bulut depolama hizmetleri

Yandex, çoğunlukla popüler arama motoru Yandex Search ile tanınan bir Rus şirketi, ancak bir hesap oluşturan herkes için 10 GB alan sunan ücretsiz bulut depolama alanı gibi başka hizmetleri de vardır.

Genel ve özel klasör ve dosya paylaşımı, sosyal ağlar aracılığıyla fotoğrafları içe aktarma özelliği, toplu indirme işlemleri, otomatik mobil yüklemeler ve sürükleme ve bırakma desteği gibi Yandex.Disk ile çok sayıda faydalı özellik var.

Windows, Mac ve Linux kullanıcıları dosyaları Yandex.Disk’e yüklemek için bir masaüstü programı yükleyebilir ve Android, iOS ve Windows Phone için bir mobil uygulaması mevcuttur.

11- Sync

Bulut depolama hizmetleri

Senkronizasyona kaydolurken 5 GB ücretsiz bulut depolama alanına sahip olunur.

Bu sayfada listelenen diğer bazı hizmetler gibi, Sync de hem web sitesi arayüzü hem de mobil ve masaüstü uygulamaları aracılığıyla birden fazla dosya yükleyebilir.

Diğer kullanıcıların etkileşim kurabileceği paylaşılan klasörler oluşturabilir ve herhangi bir klasörü veya dosyayı herhangi biriyle paylaşabilirsiniz.

Apps Kasası, dosyalarınızı diğer cihazlarınızda senkronize edilmeyecek şekilde yerleştirebileceğiniz Sync klasöründedir. Bu, bazı dosyaların çevrimiçi olarak arşivlenmesini istiyorsanız, ancak başka yerlere gerek duymaması durumunda yararlıdır.

Özellikleri listesi ve ücretsiz ve profesyonel sürümler arasındaki bazı karşılaştırmalar için Eşitleme özellikleri sayfasına bakabilirsiniz.

12- HubiC

Bulut depolama hizmetleri

HubiC ile ücretsiz olarak 25 GB dosya depolama alanı elde edebilirsiniz.

Windows, Mac ve Linux kullanıcıları dosyaları yüklemek veya web sürümünü kullanmak için masaüstü yazılımı yükleyebilir. HubiC mobil uygulaması, Android, iOS, Windows Phone ve BlackBerry cihazlarıyla kullanılabilir.

Dosyalar ve klasörler, herkesle paylaşılabilir. Bununla birlikte, bağlantının süresi 5, 10 veya 30 gün boyunca çalışacak şekilde ayarlanabilmektedir.

Bir klasörü paylaşıyorsa, ziyaretçiler aynı anda birden fazla dosya zip olarak indirebilirler.

13- Jumpshare

Bulut depolama hizmetleri

Jumpshare’e 200’den fazla dosya türü yüklenebilir; her kullanıcı için toplam 2 GB ücretsiz depolama alanı vardır. Arkadaşlarınızı Jumpshare’ye katılmaya yönlendirirseniz, 18 GB’a kadar ücretsiz alan alabilirsiniz!

Gerçekten basit sürükle bırak ve kısayol tuşu dosya paylaşma özelliklerine izin veren Windows ve Mac kullanıcıları için indirilebilir bir program mevcuttur. Jumpshare’e ait ayrıca bir iOS uygulaması vardır.

14- MyDrive

Bulut depolama hizmetleri

myDrive başka bir çevrimiçi depolama hizmetidir, ancak bu listede diğerlerinin çoğunluğundan çok daha az alan sunmaktadır. Yüklemelerin ne kadar büyük olabileceği konusunda herhangi bir sınırlama yoktur, ancak maksimum dosya boyutunu 100 MB yapacak şekilde yalnızca myDrive’da 100 MB’ye kadar bellek saklayabilirsiniz.

Mobil ve masaüstü uygulamaları mevcuttur ve WebDAV aracılığıyla hesabınıza bağlanabilirsiniz.

myDrive benzer web sitelerine kıyasla çok sınırlıdır, örneğin dosya paylaşımına yalnızca bir “konuk” kullanıcı adı ve parolası verilirse izin verilir ve yalnızca bir tane elde edilir.

Bundan hoşlanmama rağmen, bir arşivde birden fazla dosya indirebilir ve silinmiş dosyaları hesabınızdan kaldırdıktan sonra bir aya kadar geri yükleyebilirsiniz.

15- 360 Cloud Drive

Bulut depolama hizmetleri

360 Cloud Drive ilk kaydolduğunuzda 360 GB’lık geniş bir depolama alanına sahip olacağınız Çin meşeili bulut depolama hizmetidir. Masaüstü istemcisini indirirseniz, anında 10 TB’dan daha fazla depolamaya yükseltilirsiniz!

Dosyalara ve klasörler, web siteniz veya Windows ve Mac için kullanılabilen masaüstü programı aracılığıyla hesabınıza eklenebilir.

Dosya ve klasörleri, 360 Cloud Drive hesabına sahip olmasını gerektirmeyen genel bir bağlantı yoluyla herkesle paylaşabilirsiniz.

360 Cloud Drive’a erişmek, dosya ve klasör paylaşmak ve fotoğraf ve video yüklemek için Android ve iOS mobil uygulamalarını yükleyebilirsiniz.

Web sitesinde bulunan ve tıklandığında size fazladan bir saklama alanı sağlayan “günlük çekme” bağlantısı var. Miktar her gün değişir ve yalnızca günde bir kez girebilirsiniz.

Not: 360 Cloud Drive mobil uygulaması, web sitesi ve masaüstü programı yalnızca Çince’de mevcuttur. Uygulamalar yoluyla ne yaptığınızı (Çince okumadığınız halde) anlamak, yükleme yapmak neredeyse imkansız olabilir.

16- Amazon Drive

Bulut depolama hizmetleri

Amazon.com, Amazon Prime üyelerine sınırsız fotoğraf saklama alanı ve videolar ve dosyalar için 5 GB alan sunan Amazon Sürümü adlı bir çevrimiçi depolama hizmetine sahiptir.

Kullanıcılar, bir Amazon hesabına sahip olmasalar da, dosyaları kullanan herkes tarafından erişilebilir bir genel bağlantı oluşturarak dosyaları paylaşabilir. Klasör paylaşımı ise desteklenmiyor.

Dosyalar masaüstü istemci yazılımı veya web sürümü kullanılarak yüklenebilir; ancak yalnızca eski klasöre yüklemelere izin verir. Android ve iOS cihazlarından video ve fotoğraf yüklemek için bir mobil uygulama da mevcuttur.

Ben bu bulut depolama hizmetleri arasında Microsoft Onedrive kullanıyorum. 1 TB alanına sahip premium kullanıcısıyım. Office uygulamalarını da kullanabiliyorum. Mobil uygulaması biraz sorunluydu lakin güncellemeler ile sorunlar düzeltildi.

Ücretsiz bulut depolama hizmetleri gelişen teknolojinin kullanıcılara verdiği en güzel hediyelerden biri olarak internet tarihine geçti. Eğer internetin ne kadar sürede geliştiğini öğrenmek istiyorsanız İnternetin 5 Yıllık Gelişimi Analiz adlı yazımı okuyabilirsiniz.