Türkler’in İskandinavyalı Akrabaları Vikingler

İskandinav ülkelerinin kendine has mitolojisi ve insanları var. Peki İskandinav mitolojisinin Türk mitolojisine dayandığını Vikingler ve Türkler’in de kuzen olduğunu söylersek ne düşünürdünüz? Bugün daha önceden birkaç yerde okuduğum fakat üstüne düşmediğim bir veriyi sizlerle paylaşmak istiyorum. İskandinav mitolojik kahramanları olan Odin ve Thor Türk olabilir mi?

İsveç tarihinin kurucusu olarak kabul edilen Profesör Sven Lagerbring 250 yıl önce yazdığı bir kitapta “İsveçliler Türk kökenlidir. Tanrımız ODİN de Türktür.” demiş. İsveç masallarında da Odin’in Türkland adlı bir diyardan geldiğinden bahsedilir. Masallarda adaletli olduğundan bahsedilen Odin’in yanında kurtlarıyla birlikte Türkland’dan İsveç’e yolculuğu detaylı biçimde anlatılır.

Vikingler tanrı olarak gördüğü Odin ve Thor isim kökeni olarak Türkçe’ye dayanır. Thor TUR kelimesinden Odin adı da Ot-İn (inen ateş) kelimesinden gelir. Profesör Sven Lagerbring Odin ve oğullarının Kuzey Avrupa’ya Türkçe’yi de getirdiğinden bahseder. Runik adı verilen oyma yazılar Norveç’ten Orta Asya’ya Orhun Yazıtları’na kadar uzanır.

Norveç ve İsveç dillerinde Runik harflerle yazılmış ancak İsveççe ve Norveççe okunamayan yazılar var. Profesör Lagerbring İsveççe Türkçe gramer ve sözcük benzerliğinden de bahsediyor. Aşağıda bulunan resim tablosunda benzerlikleri görebilirsiniz.

Profesör Lagerbring sadece bu kelimelerle sınırlı kalmıyor ve birbirine benzeyen iki yüz kelime daha örnekliyor. Odin ismine sadece İskandinavya’da değil Türkistan’da da rastlanıyor. Eski kaynaklarda Öden Ata adlı bir Türk büyüğünün yaşadığından ve yaptıklarından bahsedilir. Hatta Timur’un sefere çıkmadan öce Öden Ata’nın kabrini ziyaeret ettiğini dua ve dileklerde bulunduğu anlatılır.

Yukarıda belirttiğim bilgiler İsveçli bilim adamı tarihçi Profesör Sven Lagerberg’in 1764 yılında yazdığı 58 sayfalık kitabından alınmıştır. Bu kitabi bize ilk tanıtan kişi Ali Nuri Dilmeç’tir. Ali Nuri bey asıl ismi Gustaf Nuring adlı bir İsveçlidir. 1861 yılında İsveç’in Malmö şerinde doğmuştur. 17 yaşında İstanbul’a yerleşmiş Müslüman olmuş ve Ali Nuri ismini almıştır.

Bilgileri araştıran profesörün İsveçli olması ve bunu ısrarla belirtmesi İsdkandinavların Türk olma ihtimalinin yüksekliğini gösteriyor. Buna birde masallarda kurtla gezdiği anlatılan bir Odin tasviri işin ciddiyetini göstermektedir.

Türkler'in İskandinavyalı Akrabaları Vikingler
Runik Yazı / Türkler’in İskandinavyalı Akrabaları Vikingler

3 yorumlar

  1. Hocam merhaba, benzerlikler anlaşılan sözcükler bazında. Yaşam biçimi yönünden bir benzerlik var mıdır ya da ne kadar vardır ya da ne kadar akrabadırlar hala aydınlatılması gereken konulardan biri. Birkaç gün önce Vikingleri izledim Trt Belgeselde. Avrupalı ve Rus bilim adamları (Rusya’da da yaşadıklarını doğruluyorlar) çok barbar ve acımasız bir topluluk olduğunu; hırsız, yağmacı olduklarını ama aynı zamanda sömürgeleştirmenin yanında ticaret ağı da kurduklarını söylüyorlar.

  2. Merhaba Temel

    Bugüne kadar yapılan araştırmalarda benzerliklerin alfabe-dil ekseninde olduğu görülmektedir. Özelikle Runik yazının Göktürk alfabesi ile çözümlemelerini yapan Mehmet Turgay Kürüm’ün açıklamaları dilin benzer değil aynı olduğunu gösteriyor.

    Yaşam biçimi olarak benzerlikler var mı sorusuna kesin bir cevap vermek zor. Ancak ilk başlarda Asya ve Avrupa Öntürkleri aynı şekilde yaşamış olsalar da zamanla bu benzerliğin değişmesi normaldir.

    Türkmenistan Kırgızistan Türkleri ile Türkiye Türkleri’nin yaşam biçimi farklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir