Türk İmparatorluğunun Paylaşılması Hakkında Yüz Proje Okuma Listemde

Trandafir G. Djuvara tarafından kaleme alınan asıl adı Cent Projets de Partage de la Turquie (1281-1913) olan ve Pulat Tacar tarafından Türkçeye çevirilen Türk İmparatorluğunun Paylaşılması Hakkında Yüz Proje (1281-1913) adlı eseri sipariş verdim.

Türk İmparatorluğunun Paylaşılması Hakkında Yüz Proje

Eser ile ilgi fikirlerimi belirtmeden önce kitap hakkında birkaç teknik bilgi vereyim.

Kitap adı: Türk İmparatorluğunun Paylaşılması Hakkında Yüz Proje (1281-1913)
Yazarı: Trandafir G. Djuvara
Çeviri: Pulat Tacar
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa Sayısı: 582

Dün geceden beri elime geçmesini bekliyorum. İlk baskısı 1914 yılında Paris’te yapılmış. Türkçesi yeni çıktı. Bir Romanyalı’nın şahitliği. Müthiş bir eser.

Batı’nın bizimle olan hikayesini anlatıyor. Batı elli yılda bir bizi parçalamak-paylaşmak üzerine hamle yapmış. Bütün tarihleri bu! Bizim Kızıl Elmamız unutulmuş bir rüya olsa da: Roma’dır. Peki Avrupa’nın kıızıl elması nedir? Hiç merak ettiniz mi?

Batı bu rüyasını unutmuş da değil. Sadece ambalajlanmış. Hedefleri net: Türkleri Asya steplerine geri sürmek. Politik olarak tehdit görüyorlar bizi. Bin yıldır bu değişmedi. Bize karşı sürekli olarak Acemlerle, Araplarla, Habeşlerle ittifak aradılar.

Biz kimiz? Kurmak istedikleri düzene çomak sokanlar. “Ben bu oyunu bozarım” diyenler. Rahatsızlık verenler.

Hem -dünyada adalet olsun- diyor, hem de ehl-i salib tarafından düşmanlığa maruz kalmamayı diliyoruz. Nerden baksan tutarsızlık. Haçlı seferleri dini bir savaş değildi. Bugünkü Batı barbarlığı da dini bir savaş değil bu açıdan. Değişen bir şey yok. Papalık, çocuk istismarıyla meşgul olduğu için epeydir, bayrağı Almanlar devralmış durumda. Değişen sadece bu.

Geçen beş yüz yılda batının öğrendiği tek şey ise; siyaset. Nazik ve üstü örtülü davranıyorlar artık. Kızıl elmaları değişmedi. Biz vazgeçene kadar ya da bizi Asya’ya atana kadar durmayacaklar, değişmeyecekler.

Hakikat, bu barbarların İslam olmadan ıslah olamayacaklarını söylüyor bize. Ürettikleri teknik, kibirlerini artırıyor sadece.

Dünya böyle dönüyor. Ama biz kendi kendimize mutluluk oynamaya inandırıldığımız için dünyada hiç kötülük yokmuş gibi davranıyoruz.

Türk İmparatorluğunun Paylaşılması Hakkında Yüz Proje (1281-1913) adlı eseri Kitapyurdu sitesinden sipariş verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir