Transhümanizm Bu Gelecek Bize Ait Değil

Uzun zamandır sinemada süper yetenekli doğaüstü insanları izliyoruz. Hani fantastik olanları bir kenara bırakırsak bilimsel yöntemlerle güçlendirilmiş insanları. Transhümanizm işte tam bu noktada devreye giriyor. Bilimsel çalışmalarla hastalanmayan, yorulmayan ve en ağır işleri kolaylıkla yapan üstün bir insan nesli oluşturmak.

Transhümanizm

Transhümanizm Nedir?

Transhümanizm, hızla gelişen teknolojiyi kullanarak insanın fizyolojik kabiliyetlerini geliştirmeyi (Zihinsel kabiliyetleri de dahil edebiliriz) ve ihtiyarlama-hastalanma gibi istenmeyen veya gereksiz görülen yönleri ortadan kaldırmayı amaçlayan ve bunu savunan uluslararası bir akımdır. Transhümanist düşünürler, üst insana(Post-human, Übermensch) ulaşmak için insanı geliştirme(!) tekniklerini ve yüksek teknolojinin potansiyelini ve olası sonuçlarını tartışırlar.

Daha çocuk yaşta çizgi filmler ve ilerleyen dönemde sinema filmleriyle bizleri sürekli olarak süperkahramlar pompalıyorlar. Normal bir insandan daha fazla güçlü, her istediğini kolayca yapan ve erişen insanlar zihnimize yerleştiriliyor. Peki amaç ne? Daha fazla para kazanmak mı? Ben bunların sadece para kazanmak ile alakalı olduğuna inanmıyorum.

Amerika başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde yükselen Singularity ve Transhümanizm ekollerini araştırıp öğrendikten sonra film sektörünün bu kadar masum olabileceğini düşünmuyorum. Bugün bir Iphone için böbreğini satan insanlar var.

Bundan 20 sene sonra bir şirket çıkıp daha güçlü ve yorulmak bilmeyen sentetik kol üretse süper kahraman filmleriyle büyüyen bir çocuk o kol için sizce neler yapar? Gerçek kolundan vazgeçer mi?

Cevabınız hayır ise Iphone haberini bir daha okuyun!

Bir telefon için ortalığı ayağa kaldıran bir genç, yapay bir kol için ailesiyle tartıştıktan sonra gizlice kolunu kestirebilir ve son model yapay bir kol taktırabilir. Bunu bir düşünün! Sonra bugün organ mafyasının yerine yarın yapay organları çalan mafyaların olduğu bir dünya hayal edin. Işte bütün bunların hepsi bugün yavaş yavaş sinsice inşa ediliyor. Her bir süper kahraman filmi, her bir çizgi film bu inşaata bir tuğla koyuyor.

Samsung ve Apple bugün en iyi telefonu üretmek için yarış yapıyorsa yarın da farklı şirketler daha iyi yapay organlar üretmek için yarışacaklar. Birgün uyanacağız, bacaklar yapay, iskelet yapay, herşey yapay. Peki insandan geriye ne kalacak?

Günümüzde dahi yapay kalp geliştirip biyolojik ölümün önüne geçme çalışmaları yapılmakta. Daha fazla ömür, daha fazla hafıza, daha fazla güç uğruna mı bize ait olmayan şeylerden vazgeçeceğiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir