Taş Mezar Raflarla Buluştu

Muhammed Taha Gergerlioğlu‘nun Almanya hapishanelerinde esaret altında geçen 11 aylık dönemini anlatan Taş Mezar (Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe) raflarda yerini aldı. Piyasaya ilk çıktığı günden itibaren okuyucuların yoğun ilgisine mazhar olan Taş Mezar’ı sizler için inceledim.

Taş Mezar

Kitabı çıktıktan 3 gün sonra aldım ve yaklaşık 2 hafta içerisinde de bitirdim. Bu inceleme yazısını daha erken yazmak istiyordum ancak bir türlü müsait olamamıştım. Nasip bugüne imiş.

Taş Mezar kitabı, Almanya’da Türk James Bond olarak bilinen Muhammed Taha Gergerlioğlu’nun 17 Aralık 2014 tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderilmesini ve 11 ay boyunca hapishanede yaşadıklarını anlatıyor. Eser daha önceleri okuduğum kitaplardan farklı olarak anlatan-yazan ilişkisiyle Belgesel-Roman türünde yayınlandı. Kitabın önsözünü ise Takvim Gazetesinde çıkan yazıları ve Bekir Hazar’la birlikte yaptığı YAZBOZ programıyla tanıdığımız Ergün Diler kaleme almış. FETÖ kumpası ile hapse giren Haliç’te Yaşayan Simonlar adlı kitabın yazarı eski emniyet müdürü Hanefi Avcı ise bir değerlendirme yazısıyla kitaba katkı sunmuş.

Taş Mezar, yazar Ahmet Ferruh Öncü’nün ilk eseridir. Kitap Almanya’da Türk James Bond olarak anılan Gergerlioğlu’nun NATO tarihindeki benzersiz casus operasyonu ile gözaltına alınıp ceza evine konulması sonrası hücresinde uyanmasıyla başlıyor.

Yanındaki sivil giyimli kişi Türkçe konuşmaya başladı. “Almanya Devleti aleyhine, Türkiye Devleti lehine casusluk yapmak…”

İnsan hak ve hürriyetini sonuna kadar savunduğunu(!) hukuka ve yasalara uygun hareket ettiğini beyan eden(!) Almanya’da casusluk suçlaması ile gözaltına aldığı naif ve nazik yapılı bir vatan evladının hücrede yaşadıklarını hisli dille ancak gerçekleri haykırarak anlatan kitapta bölümler ilerledikçe koskoca Avrupa Medeniyetinin tamamen safsatadan ibaret olduğunu görecek ve sinirlerinize hakim olamayacaksınız!

Taş Mezar, yüreği Yeni İstanbul Medeniyeti ile atan gerçek bir vatanseverin Fethullahçı Terör Örgütü kumpası ile 11 ay cezaevinde kalmasının hikayesidir.

Kitabın önemli dataylarından birisi de FETÖ-Almanya ilişkilerini açık olarak gözler önüne sermesidir. Zira Türk Casus operasyonunda FETÖ’nün de parmağı vardır. Kitap casusluk suçlamaları ile tutuklanan iki ismin Can Dündar ve Taha Gergerlioğlu‘nun yaşadıklarının karşılaştırılmasıyla son buluyor.

Kitap detaylarına www.tasmezar.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Teknik Detaylar
Eser İsmi: Taş Mezar: Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe
Yazar: Ahmet Ferruh Öncü
Yayyınevi: Motto Yayınları
Sayfa Sayısı: 342
Çıkış Yılı: 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir