Adana Faciasında Suçlu Yok Allah’ın Takdiri

Adana’nın Aladağ ilçesinde bir yurtta çıkan yangın sonucunda birçok genç kardeşimiz şehid oldu. Şehid olduklarına inanıyoruz çünkü onlar ilim tahsil ediyorlardı.

Allah şehadetlerini kabul etsin.

adana

Bu acı haberi öğrendiğimde aklıma ilk düşen husus denetim oldu. Ülkemizde daha öncede yurt yangınları yaşandı. Bizler daha öncede gençlerimizi, geleceğimizi denetimsizliğe ve ihmalkarlığa kurban verdik.

Aladağ’da yaşanan bu felakette büyük ihtimalle denetimsizlikten hasıl oldu. Olay sonrası bir tv programında gazeteci Nedim Şener Aladağ Belediye Başkanına “Yurdun itfaiye raporu var mı?” sorusuna başkanın verdiği “Senin tarzın biraz hovarda” cevabı herşeyi açıklıyor.

İşin daha kötü daha garabet yanı ise bazı kardeşlerimizin denetimsizlik ve ihmalkarlık ihtimalinin üzerine gidilmesine karşı çıkmaları.

Evet yanlış okumadınız. Olayı Allah’ın takdiri deyip kapatmak istiyorlar. Çünkü yurt binalarının kapatılmasından korkuyorlar.

Doğrudur başımıza gelen her bela ve musibet Allah’ın takdiri ve üzerimizdeki tasarrufudur. Ancak Allah bize cüzi bir ırade ve akıl vermiştir. Önce aklını kullan sonra bana tevekkül et demiştir.

Nasıl ki Efendimiz Aleyhisselam yanına gelen bedeviye “Deveni önce bağla sonra tevekkül et” buyurduysa bizler de yurtlarımızı derneklerimizi ve vakıflarımızı kurallara ve yasalara uygun inşaa edip sonra Allah kerimdir demeliyiz.

Efendim burada bir yurt ihtiyacımız var. Öyle böyle bir yurt yapalım kardeşlerimiz okusun” demek özde halis bir düşünce olsa da sonuçları ağır olmaktadır.

Bu nedenle burada da bir yurt binası olsun diyerek iş yapılmamalıdır.

Adana Aladağ’da şehadete eren kardeşlerimizin aileleri bu ihmalkarlıkları bilselerdi evlatlarını gönderirler miydi?

Bir müteahhit ucuz olsun diye maldan çalsa ve siz bunu bilseniz alır mısınız o binadan daire?

Bu feci kazaya sebebiyet veren her kimler ise bir an evvel tespit edilip cezalandırılmalıdır. Ayrıca ülke genelindeki bütün yurtlar vb kurumlar idarecilerince gözden geçirilip yönetmeliklere uygun hale getirilmelidir.

Kaçak veya denetimi yapılmamış binalar da derhal tespit edilmeli ve gereken neyse yapılmalı.

Bundan son kimse Takdir-i İlahi deyip işin içinden sıyrılamamalı. Bu gençler bizim gençlerimiz bizim geleceğimiz!

Geleceğimizi karartmaya kimsenin hakkı yok! Bilesiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir