Neden Starbucks Coffee Karşıtıyım Açıklıyorum

Sizlere daha önce hiç gitmediğim ve kahvesini içmediğim için eksikliğini çekmediğim Starbucks Coffee hakkında bahsetmek istiyorum. Yaşadığım şehir Çorlu’da da bulunan ve ülkemizin dört bir köşesini örümcek ağı misali sarmalayan bu firma hiçte masum değil.

İsterseniz önce firmanın geçmişini ve kuruluş hikayesini irdeleyelim.

Starbucks Coffee, Zev Siegal, Gordon Bowker ve Jerry Baldwin adlı Amerikalı akademisyenler tarafından 1970 yılında kurulur. Seattle Pike Place bölgesinde şirin ve küçük bir kahve dükkanı olarak işletilen Starbucks Coffee ünlü Yahudi ışadamı Howard Schultz‘ın ortaklığa katılmasıyla dönüm noktası yaşar.

Schultz 1985 yılında diğer ortaklarla sorun yaşar ve ortaklıktan ayrılır. Kendi firması olan Il Giornale‘i kurar. Firmanın sembolü ise Yunan mitolojisinin savaş tanrısıdır. Güçlü ortağın ayrılması ile işleri yolunda gitmeyen akademisyenler 1987 yılında Starbucksı tüm haklarıyla birlikte devretme kararı alır. Bu haberi duyan Howard Shultz hemen firmayı satın alır.

Yıl 2006 olduğunda küçük dükkan gitmiş yerine dünya genelinde 6 bini aşan şubesiyle dev bir zincir gelmiştir.

Neden Starbucks Coffee karşıtıyım?

Sizlere daha önce hiç gitmediğim ve kahvesini içmediğim için eksikliğini çekmediğim Starbucks Coffee hakkında bahsetmek istiyorum
Sizlere daha önce hiç gitmediğim ve kahvesini içmediğim için eksikliğini çekmediğim Starbucks Coffee hakkında bahsetmek istiyorum

1. Neden: Her yıl düzenli olarak 27 Haziran günü yapılan Gay Pride Parade yani Homoseksüeller gününü destekler. Concerned Women For America adlı kuruluşun açıklamasında Starbucks cinsel sapıklığı desteklemede bütün sınırları aştı demiştir.

Ben inançlarım gereği homoseksüelliğe karşı olan biriyim. İnsan onuruna ahlakına karşı olan bu rezaleti destekleyen ve bunu gizlemeyen bir firmanın ürünlerini kullanmam.

2. Neden: Firma cinsel sapıklıkları desteklemenin yanında bir de kürtajı teşvik eden Planned Parenthood Federation of America adlı kuruluşun resmi sponsorluğunu yapmaktadır.

Kürtaj gibi insanlık dışı bir uygulamayı teşvik etmesi aslında benim için yeterli bir sebep. Ancak herşeyiyle anlatmak ve sizi bilgilendirmek istiyorum.

3. Neden: 8 ülke ve 300 Arikan şehrinde firmanın hormonlu ürün kullanımını durdurması için eylem yapılmış. Ancak firma bu iddiaları reddetse de bir noktadan sonra firma yetkililerinden biri olan Lara Wyss yaptığı açıklamada rBGH virüsü taşıyan süt ürünlerini kullanmayı durduklarını belirtmiş.

Gördüğünüz gibi Starbucks Coffee hem ahlaki hem de besinsel olarak insanları tehlikeye atıyor.

4. Neden: Dünyada kendini Musevi, Yahudi ve Siyonist olarak tanımlayan topluluklar var. Ben yine inancım gereği Siyonizm karşıtıyım. Sapık emeller uğruna dünyayı kana bulayanlara gösterecek tahammülüm yok. Howard Schultz Siyonizm’e yaptığı katkılardan dolayı Israil’in kuruluşunun ellinci yıldönümünde Siyonizm Dostu unvanını almıştır.

Howard Schultz’un katkıları dünya genelinde anti-Semitist ve radikal müslümanlarla mücadele adıyla katliamlar yapılmaktadır.

5. Neden: 30 ülkede binlerce şubesi bulunan firmanın bir diğer marifeti ise eşcinsel evlilikleri desteklemesidir. Starbucks Coffee 2014 yılında LGBT temalı ilk kısa film Coffee Frenemies‘i OutTV ile ortaklaşa yayınlandı.

3 yorumlar

  1. I’m curious to find out what blog system you are using? I’m having some small security problems with my latest blog and I would like to find something more safe. Do you have any solutions?

  2. Good site! I truly love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which must do the trick! Have a great day!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir