Sine-i Ab Sinop ŞehriBilgiler

Sinop’un adı nereden geliyor? Yıllar boyunca araştırılan hakkında makaleler yazılan bir soru. Sinop tarihine ve kültürüne ilgi duyan herkes bu sorunun cevabını aramıştır. Bu yazıda ben de bu sorunun cevabını aradım. Karşıma çıkan sonuç birden fazla ama ilgimi çekeni Sine-i ab yani suyun göğsü oldu.

Sine-i ab suyun göğsü Sinop

Sinop isminin ilk olarak nereden geldiği ve son halini nasıl aldığı üzerine çok konuşulmuş değişik görüşler beyan edilmiş. Zamanla bu beyanlar ve yazılı görüşler artmış birbirlerinin benzeri isimler ortaya çıkmış.

Sinop kelimesinin kökeni hakkında genel olarak kabul görmüş altı rivayet var. Bu rivayetlere önce benim aklıma yatan daha doğrusu gönlümden geçeni sizlerle paylaşarak başlamak istiyorum.

1- Sine-i ab Suyun Göğsü Sinop

Yapılan istatistiki araştırmalar Sinop’u Türkiye’nin en mutlu şehri olduğunu söylüyor. Pek haksızda sayılmazlar. Deniz ve ormanı bir arada gören kaç memleket var ki? Boşuna dememiş Fatih Sultan Mehmet Han Ceziretül Uşşak (Ağaçlıklar adası) diye. Ya Gazi Paşa’nın Ne olurdu Sinop’un yarı güzelliği Ankara’da olsaydı deyişi tam yerinde değil mi?

İşte böyle bir güzel şehrin isminin ancak Farsça kökenli Sine-i ab’dan Sinab’a oradan da Sinop’a dönüşmesi kaçınılmazdır. Sine-i ab’ın Türkçe karşılığı suyun göğsüdür.

2- Sinope

Sinop isminin kökeni hakkında bir başka rivayet ise şu şekilde; Antik Yunan mitolojisinde Irmak Tanrısı Adopos’un kızı olan Sinope’nin yine bir başka Antik Yunan Tanrısı olan Zeus tarafından bugün Sinop olarak bilinen topraklara bırakılır. Sinop ismide Sinope’den günümüze ulaşır.

3- Hitit Sinova

Sinop’un isminin geldiği belirtilen hikayelerden biri de tarihteki ilk yazılı anlaşmaya (Kadeş Antlaşması) imza atan Hitit uygarlığı döneminde Sinova olarak adlandıralan bölgenin zaman içerisinde Sinop olarak evrilmesiyle günümüze ulaşmasıdır.

Anadolu’da köklü bir geçmişe sahip olan Hititler’in bu topraklara isim vermiş olması kabul edilebilir bir durum. Suyun gölgesi olmasaydı Sinova’da karar kılardım.

4- Asurlular Ay Tanrısı Sin

Sinop’un tanınmış isimlerinden olan Prof. Yusuf Kemal Tengirşenk’in eşi Nazlı Tengirşenk’in de katıldığı bir görüşe göre Sinop ismini Asurluların Ay Tanrısı Sin’den almıştır.

Bu görüşe hiç katılmıyorum. Hiç aklıma yatmıyor.

5- Sinavur

Internette bulunan bazı makalelerde Sinop adının ilk söylenişinin Sinavur’dan geldiği belirtiliyor. Yaptığım araştırmalarda Sinavur hakkında maalesef ciddi bir kaynağa ulaşamadım.

6- Amazon Savaşçı Sinope

Milattan önce 200 yıllarında (ki ben fi tarihi diyorum) yaşadığı belirtilen şair Skymnos’un şiirlerinde Sinop adının Sinope adlı Amazon kraliçesinden geldiğinden bahsettiği söyleniyor.

Burada Yunan mitolojisine ait izler olduğu aşikar. Büyük ihtimalle Skymnos Zeus ile Sinope’nin ilişkisinden ilham almış olabilir.

Venedik değil Sinop Kırmızısı

Sinop isminin nereden geldiğine dair rivayetlere dokundum. Zaten birçoğumuz yazdıklarımın birçoğunu biliyor. Ben yinede tarihte bir iz olsun babında yazdım. Sinop dile gelse konuşsa Sine-i ab suyun göğsü derdi.

Sinop’un bir de kırmızısı vardır ki oda başka bir yazı konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir