Şehit Metin Yüksel Hayatı ve Yaşadıkları

Şehit Metin Yüksel, 17 Temmuz 1958’de Bitlis’e bağlı Kolongo Yaylası’nda dünyaya geldi. Babası İslam aliminde tanınmış alim şahsiyetlerden biri Molla Sadreddin Yüksel Hoca’dır. Metin Yüksel, dokuz yaşındayken ailesiyle birlikte Istanbul’a gelerek Fatih semtine yerleşti.

Metin Yüksel

Hüsam Bey Mahallesi’ndeki Akşemseddin Ilkokulu’nda ilköğrenimini tamamladı. Babasından Kur’an-ı Kerim ve temel Islam ilimlerinden dersler aldı. İlk gençlik yıllarından itibaren dönemin Islami teşkilatlarının çalışmalarına katılmaya başladı. Bir dönem MTTB’nin içinde bulundu. M. Yüksel yaşadığı mahallenin çocuklarına Kur’an-ı Kerim dersleri veriyor, genç arkadaşlarıyla toplanıp namaz kılıyorlardı. 1976 yılına gelindiğinde bazı arkadaşlarıyla birlikte o yıllarda teşkilatlanma çalışmaları yapan Akıncılar Teşkilatı’nın Fatih Şubesi’ni açtı. Fatih Akıncılar Teşkilatı kısa zamanda Türkiye’nin en aktif Akıncılar teşkilatı haline geldi. Metin Yüksel ve arkadaşları bir taraftan siyasal çalışmalar yaparken, diğer taraftan da birtakım sosyal faaliyetlerde bulunmaktaydı.

Salı ve Perşembe günleri çevredeki yoksul ailelerin hasta çocuklarının muayene edilmeleri için Akıncılar Teşkilatına dispanser açılmıştı. Doktorların tavsiye ettiği ilaçlar çevredeki eczaneden yardım olarak tedarik edilerek bölgenin fakir insanlarına dağıtılıyordu.

Fatih Akıncıları kısa bir zamanda yaptıkları sosyal çalışmalarla bölge halkının sevgisini kazandı. Fatih Akıncıları’nın bölgedeki etkinliklerinden rahatsız olan birtakım sol gruplar Darüşşafaka Lisesi ve Fatih İmam Hatip Lisesi’ndeki Akıncı öğrencileri rahatsız etmeye başladılar. Metin yüksel ve arkadaşları çevrelerindeki öğrencileri korumak için bu saldırıları engelleme girişiminde bulundu. 26 Ekim 1977 günü Darüşşafaka Lisesi’nin önünde Yüksel ve 3 arkadaşı silahlı saldırıya uğradı. Yüksel ikisi midesine biri de dizine olmak üzere üç kurşun yarası aldı. Bu yaralanma olayı onun çalışmalarının daha da artmasına neden olur. Artık İslami çizgiden uzak bütün oluşumların hedefinde Fatih Akıncılarından en önde hep önde olan Metin Yüksel vardır.

Bu dönemde Fatih’teki çalışmalarını genişleterek Anadolu’daki Akıncılarla tecrübe ve bilgilerini paylaşmaya başladı. Artık seminerler, mitingler, gösteriler Metin Yüksel’in bütün hayatını kapsadı. M. Yüksel yapılan her çalışmada hep en önde oldu. Fatih denilince dostlarının ve düşmanlarının aklına Metin Yüksel ismi geliyordu. Onun cesareti, fedakarlığı, davasına olan bağlılığı dilden dile dolaşıyordu.

Metin Yüksel’in çalışmaları o dönemde Fatih’te etkin olmak isteyen kavmiyetçileri rahatsız ediyordu. Tehdit edilmeye başlamıştı. Metin, bu tehditlere aldırmadan İslami çalışmalarını sürdürüyordu. Metin’in çalışmalarını engelleyemeyen kavmiyetçiler, artık onu ortadan kaldırmaya karar verdiler. Çünkü Metin, onların Fatih’e hakim olmalarının önündeki en önemli engel haline gelmişti.

23 Şubat 1979 tarihinde Cuma namazı çıkışı Metin Yüksel, Fatih Camii’nin avlusunda kavmiyetçilerin silahlı saldırısına uğradı. “Şehadet, bir çağrıdır nesillere ve çağlara” diyerek hakk davası uğruna ölmeyi bir çağrı bilen ve böyle bir şuurla yaşamış bir genç Metin Yüksel. Cuma namazı çıkışında cami çıkışında cami avlusunda pusu kurulmuştu Metin’e. “Metin” diye bir ses duydu önce. Sonra yanına konuşmak istediklerini belirtenlere paltosundan çıkardığı sol eliyie ileriyi işaret ederek “konuşalım” dediği anda kurşunlar önce ayağına, sonra karnına isabet etti ve birkaç saniye içinde yaklaşarak başına ateş ettiler Metin’in. Cami avlusu şehit kanına boyanırken dilinde getirdiği tekbirler ve şehadet cümlesi kalmıştı. Hastaneye kaldırıldığında artık Rabb’in davetine çoktan icabet etmiş ve Rahmet-i Rahman’a kavuşmuştu.

Pazar günü öğle saatlerinde Fatih Camii’nde binlerce müslümanın tekbir sesleri duyuluyordu. İkindi namazının ardından cenaze namazını Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi kıldırıyordu. Metin Yüksel elli bini aşkın müslümanın duaları ve tekbirleri arasında Edirnekapı şehitliğine defnedildi. Babası Molla Sadreddin Yüksel cenaze merasiminde şöyle diyordu, “Aziz Müslümanlar! Allah büyün müslümanlara kendi nizamı uğrunda şehid düşmeyi nasip etsin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir