Perşembe Pazarı Sınırımız Olmamalı

Önceleri balık pazarı sonrasında ise Perşembe Pazarı Sinoplularla özdeşleşmiş yerlerdir. Bu nedenlede yazı buraya atıf yapmaktadır. Daha önceki yazımda Çorlu genelini kapsayan bir dernek hayalimden bahsetmiştim. Kısaca anlatmak gerekirse toplum yararına çalışan ve toplumu bilinçlendiren bir dernek. Bugün işi biraz daha lakolleştireceğim. Sinoplu dernek ve kooperatiflerin kendilerini aşmasını isteyeceğim. Belki biraz haddimi aşabilirim belki biraz yanlış anlaşırım ama biliyorum ki bazen aşmak gerekir…

Perşembe Pazarı Sınırımız Olmamalı

Çorlu ve Ergene’de faaliyetlerine devam eden derneklerimiz yıllardır biz Sinoplular için her türlü gayreti gösteriyorlar. Piknikler geceler ile her zaman bizlerin yüzünü güldürdüler. Derneklerimizin varlığı hemşehrilerimize güç vermiş köy kooperatiflerinin kurulmasında etkili olmuştur. Kurulan köy kooperatifleri de yaptıkları piknik güreş ve gece etkinlikleri ile bizleri ihya ettiler.

Ancak bugün bunlardan daha farklı bir hayali dillendirmek istiyorum. Bugüne kadar yapılan etkinliklerden daha farklı etkinliklerin yapılmasını talep ediyorum.

Toplum yararına çalışır dediğimiz dernek ve kooperatiflerimizin bundan sonraki dönemlerde piknik güreş ve gecelerinin haricinde panel konferans türünde etkinlikler düzenleyerek toplumu bilinçlendirme yönünde adımlar atmalarını istiyorum.

Hemşehrilerimizin her alanda bilinçlenmesi gelişmesi açısından artık elzem olan bilinçlendirme programları bir an önce düzenlenerek faaliyete geçilmelidir. İnanıyorum ki toplumumuz artık pikniğe güreşe gecelere doydu.

Perşembe Pazarı Aşılmalı

Yetişen yeni neslimiz daha çağdaş ve eğitici etkinliklere yöneliyor. Yeni neslin ihtiyaçlarını karşılamak geçmiş ile geleceği arasında irtibat kurmaya yarar sağlayacak bu etkinlikler hepimiz tarafından ilgi ile karşılanacaktır.

Daha önce birkaç köy kooperatifi başkanı ile konuşarak bu yöndeki isteğimi dillendirmiştim. Buradan yine sesleniyorum, artık tamamıyla toplum yararına olan etkinliklere yönelelim. Tek başına olmuyorsa bir araya gelen derneklerimizin himayelerinde bu etkinlikler pek âlâ düzenlenebilir.

Başlangıç olarak Sinop yöresini tanıtacak, anlatacak, geçmişimizi bize yeniden öğretecek bir panel düzenlenebilir. Bugün yetişen gençlerimizden kaçı doğup büyüdüğü topralar hakkında doğru bilgiye sahip? Kaç tanesi harmanın ne demek olduğunu bilir? Memleketi bırakıp gurbete düşmenin verdiği o ayrılık hissini bilebilir?

Elbette kendi öz kültürümüz kadar Türkıye ve dünya kültürünü de öğrenmeli ve uyum sağlayabilmeliyiz. Bunun yolu eğitimden geçiyor. Eğitime önem vermeliyiz. Gençlerimizin iyi ve kaliteli eğitim almasını sağlamalıyız. Maalesef herkesin durumu iyi ve kaliteli bir eğitim almak için uygun olmayabiliyor. Bu açığı kapatmak yine dernek ve vakıflara düşüyor. Bildiğiniz gibi halihazırda SEV (Sinop Eğitim Vakfı) genç kardeşlerimizin burs ihtiyacını karşılıyor. SEV’in daha fazla kardeşimize ulaşabilmesi için derneklerimizin ve iş adamlarımıza da görev düşüyor.

Çorlu’da da bir an önce SEV’in şubesi açılmalıdır. Çorlu’da yaşayan iş adamlarımız ve derneklerimizin önayak olmasıyla Çorlu’da yaşayan genç kardeşlerimizin de burs ihtiyacı giderilebilir. Unutmayalım ki yarın işyerlerimizi firmalarımızı evlatlarımıza teslim edeceğiz.

Birkaç köy kooperatifi bir araya gelerek de bu işler yapılabilir. Artık Sinopluların adı piknik ile anılmasın. Artık Sinopluların adı eğitim ve gelişim ile anılsın. Artık Perşembe Pazarı sınırımız olmasın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir