Türk Siyasetinin Kanayan Yarası Nepotizm Nedir?

Nepotizm nedir? Nepotizm örnekleri nelerdir? Nepotist kimdir? Bakınız: Bir milletvekilinin sağlık ile alakası olmamasına rağmen bir hastaneye yeğenini müdür yardımcısı olarak yerleştirmesi.

Nepotizm Nedir?

Nepotizm Nedir?

Nepotizm, kelime anlamıyla “Akraba ve yakın arkadaşları kayırma” şeklinde geçer. Kelimenin kökeni Latince olan “Nepot” sözcüğünden ve İngilizce de ise “Nephew” sözcüğünden geldiği belirtilir. Günümüzde tam anlamıyla akraba ve yakınların ve ya yakın fikirlilerin aynı işe alınması şeklinde kullanılıyor.

Kayırmacılık, “iltimas” kavramı ile eş anlamlı olup, bu kavram halk arasında kullanılan “torpil” kavramına karşılık gelmektedir.

Nepotist bir açıyla seçilen kişiler ve kadrolar ne yazık ki hiç bir zaman fikir, bilgi ve beceriye göre seçilecek olanlara benzemeyecektir. Bu tarz tavırlar sonucu bir yerlere gelen kişiler hem bilgisiz olacağından işler kötüye gidecek hem de o yeri hakeden kişilerde negatif bir etki bırakacaktır.

Çözüm liyakat denilen layık olma, yaraşma, yaraşırlık, uygunluk kriterlerine göre bir değerlendirilmeye tabi tutulup her insanın hakettiği yere gelmesidir. Bu böyledir. Çok açık ve nettir.

Müslüman Siyasetçiye Tavsiyeler

Siyasetçiler, siyaseti; haram yollarla veya helal sanılan yollarla şahsi olarak zenginleşmeye ve çıkar elde etmeye alet etmemelidir.

Ahlaklı siyasetçinin hizmet ölçüsü hizmete bir ceket ile başlamışsa bir ceketle bitirmek olmalıdır.

Müslüman siyasetçi şunu bilmelidir; İslam’da siyasetçinin dokunulmazlığı yoktur.

Bürokratlara Milletvekillerine Bakanlara verilen maaşlar geçimlerine yetecek miktarda olup daha fazla olmamalıdır.

Siyasette Nepotizm kesinlikle yasak olmalıdır. Nepotizm yapanlar Yüce Divan’da yargılanmalıdır.

Halkın vekili olan siyasetçiler VİP kapılarından geçememeli VİP ayrıcalıklarından yararlanmamalıdır. Vekil halkla birlikte olmalı yaşamalıdır.

Tekirdağ Ergene’de Nepotist Yaklaşım

Ergene’de Stratejik Sığlık!

Akademik bir makale yazmayacağım. Ancak getirdikleri yorumlarla -bir strateji gereği ilerleyerek- hareket ettiklerini düşündüğüm için böyle bir başlık atmayı tercih ettim.

Efendim bildiğiniz üzere Çorlu’da bir kongre yapılmış ve yeni Ak Parti ilçe yönetimi seçilmişti. Bu süreçten sonra Ergene’de neler oluyor diye şöyle bir bakayım dedim.

1- İlçe başkanlığı için parti içi temayül yoklaması yapılıyor.

2- Temayül yoklamasında bir isim yüksek bir oranla ilk sırada yer alıyor.

3- İl başkanlığı ise ilçe başkanlığı için farklı isimleri genel merkeze bildiriyor.

4- Temayülü geçtim Ergene ile alakası olmayan bir isim ilçe başkanı olarak atanıyor.

Bunun gerekçeli kararı ise şu; bu dönemde yerli (Trakyalı) bir isimle yola devam etmek istiyoruz.

İşte Ergene’yi 2019’a ulaştıracak stratejik sığlık!

Ergene’de bulunan 3 mahallenin neredeyse tamamı Karadeniz ve Anadolu insanından oluşuyor. Kaybecekleri oy potansiyeli yüksek seviyede.

Ne diyelim ferman kapıkulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir