Ne Okuyoruz? Kime Kazandırıyoruz?

1917 yılında kurulan şuan New York 5. caddede büyük bir binada yayın hayatına devam eden Forbes dergisi yeni yayınladığı bir listede debiyat dünyasında en çok kazanan yazarlar derlenmiş. Okumayı seven biri olarak dikkatimi çeken bu listeye üstünkörü bir göz gezdirdim.

Iki (2) nokta dikkatimi çekti. Yazarlar ya Amerikalı yada Avrupalı. Ayrıca hepsi roman yazarı. Yazdıklarıyla insanlara olumlu yönde katkı sağlayan, gerçek entelektüelleri listede göremedim.

Listeyi incelediğinizde yazarların yazdıkları kitapların film ve dizi olarak çekilmesiyle daha fazla para kazandığını göreceksiniz. Yoksa sadece kitap satarak 95 milyon dolar kazanmak pek mümkün gibi görünmüyor.

Kendilerini muasır medeniyet olarak lanse eden Batı’nın entelektüel dünyasının değilde roman yazarların zengin olmasını nasıl izah ettiklerini merak ediyorum. Batı’da aydınlanma hareketlerinin yerini kapitalist para kazanma düzeninin aldığı ortada.

Neyse size listeyi vereyim. Ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

1. James Patterson
Şuan 69 yaşında olan Amerikalı James abimiz gerilim türünde yazdığı kitaplar ile meşhur. Tam olarak 95 milyon dolarlık bir kazancı var.

2. Jeff Kinney
45 yaşındaki Amerikalı Jeff abimiz 19.5 milyon dolarlık bir kazanca sahip. Kendisi bir zamanlar Time dergisinin hazırladığı en etkili 100 insan arasında yer alıyor. Aynı zaman da Saftirik Greg’in Günlüğü adlı kitap serisi ile meşhur. Bu kitapların filmleri de çekildi.

3. J.K Rowling
Ingiltere’de kraliçenin hizmetinde bulunan Joanne Kathleen Rowling ablamız 19 milyon dolar ile çok kazanan yazarlar arasına girmeyi başarmış. Kendisi dünyaca ünlü Harry Potter serisinin yazarıdır. Bilim kurgu ve fantastik türden kitapları mevcut.

4. John Grisham
O, 61 yaşında bir Amerikalı avukat, politikacı ve yazar. Adli gerilim türünde kitapları var. 18 milyon dolar ile çok kazananlar listesinde. Bir kitabı tek seferde 2 milyon adetin üzerinde satış yapan üç (3) yazardan birisi.

5. Stephen King
Adı üstünde o edebiyat dünyasının (king) kralıdır. Flimleştirilen kitapları arasında Yeşil Yol (The Green Mile), Esaretin Bedeli (Rita Hayworth and Shawshank Redemption) adlı eserler vardır. Stephen King 15 milyon dolarlık bir kazanca sahip.

6. Danielle Steel
Danielle Steel ablamız 69 yaşında Amerikalı bir yazar. Kitapları 800 milyon adetten fazla satmış bir çok eseri televizyon için uyarlanmıştır. Romantizm temalı eserleri meşhurdur. 15 milyon dolar kazanç ile listemizde yer alıyor.

7. Nora Roberts
Eleanor Marie Robertson ablamız 65 yaşında 15 milyon dolar ile en zengin en çok kazanan yazarlar arasında yer alıyor. Amerikalı olan ablamızın bir çok kitabı sinemaya uyarlanmış.

8. E.L. James
53 yaşındaki Ingiltereli ablamız 14 milyon dolar ile en çok kazanan yazarlar arasında yerini almış. Kendisinin en bilinen eseri filmi de çekilen Grinin Elli Tonu adlı eseridir.

9. Veronica Roth
28 yaşında 10 milyon dolar para kazanarak benim de dikkatimi çeken bu arkadaş Kuralsız, Uyumsuz, Yandaş kitapların yazarıdır. Bu kitapların filmleride çekilmiştir.

10. John Green
40 yaşında 2 çocuk sahibi Amerikalı John abimiz de 10 milyon dolar ile hem zengin hem yazar olarak listemizdeki yerini aldı. Kendisi roman yazarıdır. Ilk romanı Alaska’nın Peşinde adlı eseridir.

Listemiz burada sonlanıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi en çok parayı kazanan yazarlar genel olarak uydurma hikaye ve öyküler kaleme alan kişiler. Bu liste içerisinde Yusuf Kaplan‘ın Ahmet Kabaklı‘nın isimlerini de zikretmek isterdim ancak maalesef popüler kültür entelektüel bakışı ezip geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir