Bu yazı zor şartlarda yetişen bir haltercinin Naim Süleymanoğlu’nun kısaca Türkiye’ye iltica etmesini anlatmaktadır. Güreş dışında olimpiyatlarda olmadığımız dönemler.. Futbolda Trabzonspor ve Fenerbahçe’nin istisna kabilinden İnter ve Bordeaux zaferleri dışında “şerefli mağlubiyetlere”, atletizmde Mehmet Yurdadön’ün Balkan Şampiyonluğuna teşneyiz..

Naim Süleymanoğlu

Sonra bir gün ortalık yıkıldı. Bulgaristan milli takımı haltercisi Naim Süleymanoğlu, 1986 Dünya Şampiyonası için gittiği Avustralya’da kaldığı otelden kaçarak Türkiye’ye iltica etti.

Adını duymamıştık hiç. Allah var zaten pek halterle ilgili de degildik ama olsaydık da bilmezdik zira şampiyonalara “Naum Shalamanov olarak katılıyordu. Ce elbette kaçmamıştı. Rahmetli Özal’ın oluru, yurt dışındaki ülkücülerin gayreti ile kaçırılmıştı Naim Süleymanoğlu.

Gerisini Ozan Arif’ten dinleyelim;

“Bir gün Avustralya’ya konser için davet edildim. Orada da programın bir kısmını Bulgar zulmüne ayırdım. Bir grup Bulgar göçmeni, benimle tanışmak istedi. Tanıştık hatta evinde misafir olduk. Sonra Almanya’ya döndüm. Bir gün telefonum çaldı. Telefondaki, evinde yemek yediğimiz kişiydi.

Bana dedi ki, en yakın arkadaşıma bile güvenemediğim ama size güvenerek açacağım bir mesele var, bana yardımcı olabilir misiniz? Allah bize o kudreti vermişse neden olmasın, dedim. Bizim köylü bir dünya şampiyonu var, dedi. Bir iki kere kaçmaya teşebbüs etti ama başaramadı. Bunu kaçırmak istiyoruz. Ne şampiyonu gardaş, dedim. Halter, dedi. Hiç ilgilenmediğim bir spor dalı. Naim ismini de duymamışım hiç. Zaten o zamana kadar hiç kimse bilmiyordu.

Ben Frankfurt’tayım, Avustralya’ya 20 bin km. uzaklıkta. Dedim ki, güzel gardaşım, bana nasıl güvendiyseniz, aynı şekilde güvenebileceğiniz bir arkadaş tavsiye edeceğim size. Hiç çekinmeden durumu anlatabilirsiniz. Tamam, dedi.”

Mesele Avustralya’ya yerleşen Samsun eski Ülkü Ocakları başkanı Ali Turnaoğlu’na havale edilir ve Naim kaldığı otelden kaçırılarak sağ salim Melbourne konsolosluğuna teslim edilir. Naim’in kaçırılma sürecinin başlangıcında devlet yoktu ama sonrasında Rahmetli Özal’ın kararlılığı olmasa bu yazıları yazmamız mümkün olmayacaktı.

Ama bir dakika dostlar hikayenin bu kısmında bir ara verip soralım kendimize; Halterin Maradona’sı idi Naim, Muhammed Ali’si Pele’si Michael Jordan’ı.. Bu anlamda sayabileceğimiz her ismin en azından birçoğunun birden fazla filmi, belgeseli var. Naim’in hikayesinin vasat bir belgeseli bile yok. Hadi diyelim bu kâr etmeyecek bir iş; TRT senelerdir niye düşünmez bunu? Neden hep bu cümleleri kahramanlarımızı kaybedince kurabiliyoruz?

Kırcaali’den başlayan bir yolculuğu Istanbul’da tamamlayan Naim Süleymanoğlu, Batı Trakya Türkü, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu halterci, kahraman..

Naim Süleymanoğlu’nun hayatı her aşaması ile bize çok şey öğretti, yaşattı. Allah rahmetiyle karşılasın, benzer kahramanlar “bizim illerde” artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin veselam..

Bu yazı Aylık Çiçek Dağı Cins Dergisi Aralık sayısından özetlenmiştir.