Muammer Kaddafi ve Çağrı Filmi

Ramazan-ı Şerif geldiğinde aklıma Çağrı filmi ve Muammer Kaddafi düşer. Gelin size Çağrı filmi ve Kaddafi arasındaki bağdan bahsedeyim. Hem Kaddafi’yi yakından tanımış oluruz.

Çağrı filminin bir çekiliş hikayesi var ki akla her düşüşünde duygulandırır. Fas’ta çekilmesi planlanan filmin finansörleri eleştiriler üzerine filmden desteğini çekince ekip ulu orta kalıyor.

Fas kralı da baskılara dayanamaz ve ekibi sınırdışı ettirir. Ekibin başında annesi Gaziantepli olan Halepli yönetmen Mustafa Akkad var.

Kaddafi filmin çekilemeyecek hale geldiğini öğrenir ve bütün imkanları film için seferber eder. Hatta Bedr sahnesinde ordusunun askerleri figüran olarak oynar.

Filmin sonunda kendisine teşekkür edilen spotu da “Peygamberin hatırasına saygısızlık olur, reklama gerek yok” diyerek kaldırtır.

Maalesef önce filmin yönetmeni Mustafa Akkad 2005 yılında öldürülür. Daha sonra da sponsoru Kaddafi.

(Filmde Bilal-i Habeşi rolünü oynamayı da Muhammed Ali çok istemiş. Ama nasip olmamış.)

Not: Ömer Muhtar filminin de finansörüdür Kaddafi. Hatta Kaddafi için Ömer Muhtar’ın idam edilirken düşürdüğü muskayı alan çocuk olduğu söylenir.

Aşağıdaki resimde Fransa ziyareti esnasında göğsüne Ömer Muhtar’ın idam edilirken çekilen resmi göğsüne astığını görebilirsiniz. Videolarda ise Arap Birliği Zirvelerinde yaptığı müthiş konuşmaları var.

Allah rahmet merhamet eylesin..

Muammer Kaddafi ve Çağrı Filmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir