Milli Para Dönemi Hayırlı Olsun

Ülke olarak gündemimiz hızlı akıyor. Bugün gündemde olan konu yarın yerini başka bir konuya bırakıyor. Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine dolarların bozdurulması, ülkeler arası ticarette yerli paranın kullanılması ve en son Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın enerjide milli para dönemi açıklamaları peşpeşe geldi.

milli para dönemi

Küresel sermayeye karşı bu denli büyük bir başkaldırı daha önce görülmüş değil. Resmi kurumların mal varlıklarını dahi Türk Lirası’na çevirmesi değişimin ciddiyetini gösteriyor.

Ancak dikkat edilmesi gereken noktaları da atlamamalıyız. Artık eskisinden de dikkatli olmalıyız.

Türkiye’nin Rusya, İran ve Çin ile TL ile ticaret anlayışı çok radikal bir karar. Büyük saldırılara maruz kalacağımız net. Hazırlıklı olmamız gerekiyor.

Hatırkarsanız en son Putin 2014 yılında ticareti Ruble ile yapacağız dediğinde tüm enerji piyasası adeta tepe taklak edildi. O zaman net olarak gördük ki Kutsal petro-dolara dokunan yanıyor!

Rus devletinin ekonomisi görülmemiş bir saldırıya maruz kaldı. ABD baskıyı daha da arttırmak için tarihinde ilk defa petrol ihraç etti.

Nükleer güç olmadan yaptığımız bu radikal değişimin büyük risk olduğu aşikar. Ama milli felsefenin her daim arkadında durmalıyız. Gerekirse savaşacağız!

Cumhurbaşkanının dediği gibi;

İnsan bir kere ölür. Yaşayacaksak şerefimiz ile yaşayacağız. Hergün ölmenin ne manası var?

Algısal bir hatayıda düzeltelim.

Çin ile yapılacak yerel para ticareti siyasi bir yankınlığı sembolize etmezÇin ve Rusya’dan yaptığımız toplam ithalat, ithalat hacmimizin 50 milyar dolar ile 4’te 1’ini oluşturuyor.

Yine Çin ve Rusya’ya yaptığımız ihracata bakacak olursak; toplamda 143 milyar dolarlık ihracatımızın yaklaşık %3’ünü karşılıyor.

Rezalet!

O yüzden, milli parayla ticarette Çin ve Rusya’nın ana iki ayak olması, tercihten çok zaruret. Çünkü aradaki ticaret açığımızı kapatamıyoruz.

Bu küresel savaşta milli para dönemi gibi milli yazılım ve milli donanım dönemleri de başlamalı. Bir an önce dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız.

Güzel günler bizleri bekliyor!

***

Bu arada ülkemiz Atlantik ekolünden Avrasya ekolüne geçiş yapıyor. Tekirdağ’da ise hala altyapı sorunları devam ediyor.

Genel kanaatim odur ki elalem uzaya gitse biz çukurlu yollarda araba kullanmaya devam edeceğiz.

Haksız mıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir