Medine'ye Kilise İnşa Ediliyor mu?

Medine’ye Kilise İnşa Ediliyor mu?

Son zamanların en tartışmalı sosyal medya paylaşımlarından birisi olan Medine’ye Kilise İnşa Ediliyor haberi gündemi sarstı. Birçok sosyal medya kullanıcısı durumu protesto eden paylaşımlarda bulundu. Peki gerçekten Medine’ye Kilise İnşa Ediliyor mu? Suudi Arabistan yönetimi Vatikan ile Medine’ye kilise inşa edilmesi konusunda mutabakata vardı mı?

Medine'ye Kilise İnşa Ediliyor mu?
Kral Selman, Vatikan heyetini Riyad’da kabul etti.

Geçtiğimiz ay içerisinde Suudi Kralı Selman Vatikan heyetini Riyad’da kabul etti. Bu görüşme sonrasında “Medine’ye kilise inşa edilmesi” konusunda mutabakat sağlandığı ve anlaşma yapıldığı iddia edildi. Son zamanlarda Suudi Arabistan yönetiminin modernleşme vizyonu güttüğü bilinirken böyle bir iddianın gündeme düşmesini normal karşılayabiliriz.

Suudi Arabistan yönetimi ile Vatikan’ın bir anlaşma yaptığı doğru. Lakin varılan mutabakat Medine’ye kilise inşa edilmesi üzerine değil, tarihi 900 yıl öncesine dayanan ve Riyad’da bulunan bir kilisenin restore edilmesi üzerineydi. Yani ne Mekke’ye ne de Medine’ye bir kilise inşa edilmesi söz konusu değil.

Veliaht Prens Selman’ın son dönemlerde oluşturmaya çalıştığı Suudi Arabistan yönetiminin aldığı kararları incelediğimizde bu şekilde haberlerin yayılmasına şaşırmamak gerekiyor. Sosyal medya üzerinden yayılan bu asparagas habere verilen tepkileri Suudi Arabistan yönetiminin değerlendirmesi ve bir ders çıkarması gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir