Kurban Bayramımız Mübarek Olsun Efendim

Sevgili dostlar; Yazıma sevgi kelimesiyle başlamam “sevgi ve sevmenin ömem ve ehemmiyetindendir” der ve sizleri Allah’ın selamı ile selamlarım.

Kurban Bayramımız Mübarek Olsun

Allahu Teala hazretleri buyuruyor ki: “Benim celalim adına, birbirlerini sevenler var ya! Onlar için nurdan öyle minberler var ki; Peygamberler ve şehitler bile onlara gıpta ederler.” Okudunuz değil mi? Bunu okuduktan sonra siz hala küçük maddi ve dünyevi işlerden dolayı kardeşlerinizin kalbini kırmaya devam edebilir misiniz?

Aynı şekilde Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Nefsim yed-i kudretinde olan zata yemin ederim ki; iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız..” Görüyor musunuz sevmenin önem ve ehemmiyetini? O halde şartlar ne olursa olsun bizler birbirimizi sevmeye mecburuz.

Yıllardır duyarız şöyle bir söz kullanılır; her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğu bir dönemdeyiz.

Neye ihtiyacımız var? Şuna… Buna… ihtiyacımız var. Ne bir eksik ne bir fazla her zaman sevgiye ve birbirimizi sevmeye ihtiyacımız var. Birbirimizi sevmemiz ya da sevmememiz için oluşan sebepleri bir düşünelim. Birbirimizi sevmemiz için var olan ortak değerlerimiz o kadar çokken, bizi ayrılığa düşürecek sebepler yok denecek kadar azdır.

Bizler sevgiyi,saygıyı, hoşgörüyü ve affetmeyi; hepimizin ortak değer yargılarını dikkate alarak yaşantımızda uygulamalıyız. Basit, küçük maddi ve dünyevi hesaplardan dolayı birbirimizi kırmaya, birbirimize buğz etmeye değmez.

Birbirimizi gerçek manada sevmeye başlayınca, kalbinizdeki kini ve nefreti attığınızda göreceksiniz ki; hayattan aldığınız ilahi lezzet her geçen gün artacak, bütün işleriniz arzuladığınız şekilde meydana gelecektir.

Sevgiyi ortadan kaldıran bütün sebeplerin karşısında olmalıyız. Bir tatlı soz ve tebessüm, sahibinden hiçbir şey eksiltmez bilakis çok şey kazandırır. Birçoklarının bütün imkanlarını seferber ederek açamadıkları kapıları bazen bir tatlı söz ve bir tebessümün açtığına zaman zaman şahit olmuşuzdur.

Sevgi ve hoşgörü ilkelerinden şartlar ne olursa olsun taviz vermemeyi siz dostlarımın da aynı düşünceler içerisinde olmasını temenni ediyorum.

Bu vesile ile sizleri en derin kalbi sevgi ve muhabbetle selamlar Kurban Bayramımızın mübarek olmasını Allahu Teala’dan niyaz derim.

Okur Yazar Blogger Nizamettin Gümüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir