Kitap Okumanın Kuralları Peyami Safa’dan Taktikler

Kitap okumanın kuralları var mıdır? Var ise nelerdir? Bir kitap nasıl okunur, kitap ne zaman okunur veya kitap ne zaman okunmaz gibi soruların cevaplarını Peyami SAFA üstadın taktikleri ile öğreniyoruz.

Kitap Okumanın Kuralları

Konuya girmeden önce kitaplar üzerine biraz yazmak istiyorum. Iyi bir kitap okuyucusu olduğumu iddia etseler de kendimi bir çok kitabı okumayı yarıda bırakmış biri olarak “eksik” hissediyorum.

Kitap okumalarını yarım bırakma sebebinin bir çok nedeni olduğunu düşünsem de “kitap okumanın kuralları” taktiklerine uymadığım gerçeğiyle yüzleştim. Zannediyorum ki ben Rüstem Budak hocamın deyimiyle “kitap obeziyim.”

Yazar ve tür farketmeksizin hemen hemen her kitabı okumaya teşebbüs etmem ve bir çok kitabı yarıda bırakıyor olmam bununla birlikte belirli aralıklar içerisinde haddinden fazla kitap okuyor olmam beni kitap obezi olduğum kanısına getirdi. Bu nedenle hayatıma Üstad Peyami SAFA’nın “kitap okumanın kuralları” ile yeni bir okuma biçimi getirmek istiyorum.

Sizin de faydalanmanız dileğiyle işte kitap okuma kuralları;

Peyami SAFA Kitap Okumanın Kuralları

1. Birçok muharrirlerin (yazarların) eserlerini rastgele ve üstünkörü okumaktansa içlerinden birkaçının kitabını iyi anlamaya çalışmak.

2. Yalnız yeni değil eski eserleri de okumak.

3. Gıdamızı iyi seçmek. Her zekânın muhtaç olduğu ve sevdiği gıda ayrıdır. Hangi muharriri seviyorsak ona sadık kalalım ve onu iyi anlamaya çalışalım.

4. Bir kitap okurken etrafımızda sessizlik ve sükûn temin etmek, dikkatimize hiç fasıla (ara) vermemek. Bütün dikkatimizi mevzu üstünde koyulaştıralım.

5. Hayatımızla ve mesleğimizle alakalı eserleri tercih etmek. Okumaktan zevk almayanlar, çok defa kendilerine yakın eserler bulmaktan aciz kalmış olanlardır.

6. Öğüterek okumak. Kitabın ana fikirlerini taşıyan cümleleri ağır ağır hatta birkaç defa okuduktan sonra onu kendi kendimizle münakaşa etmeliyiz.

7. Bir mevzu etrafında, fikirleri birbirinden farklı birkaç muharririn eserlerini okumak.

8. Hoşlandığımız eserleri mutlaka tekrar okumak, ikinci, hatta üçüncü okuyuşumuzda evvelce dikkat etmediğimiz güzellikleri bulacağız.

9. Okumamızı bitirdikten sonra hemen başka bir işe başlamamak.

10. Kitapta hoşlandığımız, kabul veya reddettiğimiz parçaların kenarını çizmek.

11. Gazetelerden ve hafif mecmualardan başka trende, tramvayda ve yolculuğu kısa süren vapursa hiçbir şey okumama.

12. Yemekten biraz evvel ve biraz sonra okumamak.

13. Yatağa girdikten sonra ve yataktan kalkar kalkmaz gazeteden başka bir şey okumamak. Çünkü yatakta okunan kitap ya uyku getirir ya uyku kaçırır. Kitap okumaktan maksat uyumak değil kelimenin hakiki ve mecazi manasıyla uyanmaktır.

14. Okumaya başlamak için okuma arzusunun doğmasını beklememek. Okuma arzusu çok defa birkaç satır veya birkaç sayfa okuduktan sonra başlar.

15. Birini beklerken gazeteden başka hiçbir şey okumamak. Çünkü böyle anlarda şuurumuzun altını beklediğimiz insana dair canlı bir merak doldurur ve okuma zevkine de idrakine de engel olur.

Yazı sonu notu: Üstad Peyami SAFA ilk beş kuralı Fransız yazar André Maurois‘ten alıntılamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir