Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir? Gördüğüm Faydaları 15 Maddede Sıraladım

Sürekli olarak “kitap okumanın ne faydasını gördün?” sorusuna maruz kalmaktan yorulduğumu hissedip Kitap okumanın faydaları nelerdir? adlı bu yazıyı yazma kararı aldım. Sizlere 15 maddede kitap okumanın sağladığı faydalardan bahsedeceğim

Ömrümüz boyunca hayat mücadelesi, geçim kaygısı, yoğun iş temposu arasında koşuştururken, kendimizi farkında olmadan çok stresli bir yaşantının içine sürüklüyoruz. Bu stresli yaşam bir süre sonra verimimizin düşmesine ve hayattan zevk almamıza sebep oluyor. Fakat bazı insanlar bu stresli ortamdan bir parça da olsa uzaklaşmak, kafalarını boşaltmak için kendilerine yeni uğraşlar edinir. İşte bu yazımda sizlere kendi uğraşlarımdan biri olan kitap okumanın 15 faydasını anlatacağım.

Şunu özellikle belirtmeliyim; birazdan okuyacağınız her bir madde benim hayatımda yer edinmiştir. Yani kitap okumak bana aşağıda sıralayacağım faydaları sağlamıştır. Kısacası size işe yaramaz, laf olsun diye söylenmiş cümleler okutmayacağım.

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Kitap Okumanın Faydaları

1- Kitap okumak stresinizi azaltmanıza yardımcı olur.

Kitap okumanın stresi azalttığı (Isviçre’li 🙂 ) bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yoğun ve yorucu geçen bir iş gününün sonunda, okuyacağınız 20-30 sayfalık bir kitap, sizi günün kaygılarından uzaklaştıracaktır.

Stresin en yoğun haliyle yaşandığı üç vardiyalı tekstil fabrikasında çalışan biri olarak, yorucu geçen bir günün ardından mutlaka kitap okur ve o günün stresinden uzaklaşırım. Sizlerde Türk ve Dünya Klasiklerini okuyarak stresinizi azaltabilirsiniz.

2- Kitap okumak kelime dağarcığınızı geliştirir.

Çok okuyan insan, çok fazla cümle, dolayısıyla da çok fazla kelime okumuş demektir.

Günlük hayatımızda kullandığımız kelimeler bazen ne demek istediğimizi anlatamayabilir. Bu durumlarda yanlış anlaşılmalar sonucu istenmeyen olaylar yaşadığımız olmuştur. Yanlış ve eksik anlaşılmanın önüne geçmek için kendimizi ifade edebileceğimiz doğru kelimeleri seçmemizde ve doğru cümleleri kurmamızda bize katkı sağlayacak yegane kaynaklar kitaplardır.

Sürekli kitap okuyan biri konuşurken kullandığı kelimelerle tüm dikkatleri üzerinde toplamayı ve kendini dinletmeyi başarır. Kendisini ve ne demek istediğini doğru bir biçimde ifade eder.

3- Kitap okumak yalnızlığı giderir.

Duymuşsunuzdur Kitap en iyi dosttur diye bir söz vardır. Çünkü kitaplar sizi hiçbir zaman yalnız bırakmaz. Evde, otobüste, yolculukta, dağın başında, en mutlu ve mutsuz anlarınızda her zaman yanınızdadır.

Soğuk bir kış gecesinde veya sıcak bir yaz gününde evden çıkmak istemiyorsanız kitaplar yalnızlığınıza iyi gelecektir.

4- Kitap okumak hayal gücünüzü kuvvetlendirir.

Iyi bir kitap okuyucusu, aynı zamanda sürekli gezen bir gezgin de demektir. Özellikle sürükleyici bir roman okuduğunuzda, bambaşka yerlere yolculuk yaptığınızı hissedersiniz. Bu da gerçekte öyle yerler olmamasına rağmen, sizin düşünce gücünüzün, hayal etme kabiliyetinizin artmasını sağlar.

En güzel eserleri hayal gücü kuvvetli insanlar vermişlerdir.

5- Kitap okumak başkalarını anlama fırsatı verir.

Okunmuş her kitap yeni bir hayat tanımak demektir. Okuduğunuz her öykü, size başka insanların hayatlarından kesitler sunar. Onların mutluluklarına, sıkıntılarına, yaşadıkları zorluklara şahit olursunuz.

Hayatın içine dokunan kitaplar sayesinde önyargılarınızdan kurtulur, başkalarını tanıma ve anlama fırsatı sunar.

6- Kitap okumak hafızayı kuvvetlendirir.

Insan beyni çalıştıkça sıhhatini korur. Sürekli kitap okuyan ve okudukları üzerine düşünen kişilerin hafızası gelişir. Spor yaparız kaslarımız güçlenir, sürekli yemek yaparız iyi bir aşçı oluruz, çalışırız sınavlarda başarılı oluruz vs. Beynimizi de ne kadar çok çalıştırır ve boş kalmasına izin vermezsek o kadar güçlenir.

Kitap okumak, bulmaca çözmek, puzzle yapmak gibi aktiviteler, alzheimer başta olmak üzere birçok beyin hastalığının da önüne geçiyor.

7- Kitap okumak hayata olan bakışınızı değiştirir.

Yoldan geçen kimi çevirip sorsak, hayatından memnun olmadığını söyler. Asgari standartlarda yaşayan biri olarak ben de bazen memnuniyetsizlik içerisinde olabiliyorum.

Bu memnuniyetsizlik öyle büyük bir alanımızı kaplar ki… Kimisi dış görünümünden, kimisi yaşadığı hayattan, kimisi ailesinden şikayetçidir. Ve insanoğlunun doğasında olan bir gerçek de şudur ki, herkes yaşadığı acıyı dünyanın en büyük acısı olarak görür.

Sonra elinize bir kitap alıp okumaya başlarsınız. Dünyanın herhangi bir yerinde sizle aynı yaşta, aynı özellikte olan birinin hayatta kalabilmek için savaşmak zorunda olduğunu okursunuz. Oyuncaklarıyla oynaması gereken 9 yaşında bir çocuğun, çalışmak zorunda olduğunu, kariyerinin zirvesinde birinin, bir kaza sonucu felç kaldığını öğrenirsiniz.

Sonra bir anda hayata bakış açınız değişir. Artık daha az şikayet edip, daha çok şükür eden bir insan olursunuz.

8- Kitap okumak genel kültürü arttırır.

Bugüne kadar ne öğrendim ise kitaplardan öğrendim desem pek mübalağa etmiş sayılmam. Okuduğum her kitap bana bir şeyler kattı. Örneğin tarih kitapları geçmişte yaşanan olaylara ışık tutarken, felsefe kitapları beni düşünmeye sevk etti.

Düşünen insan öğrenmeye aç insan demektir. Okuduğunuz her kitaptan küçük de olsa bir bilgi edinirsiniz. Bu da zamanla sizin dev bir genel kültür ansiklopedisine dönüşmenizi sağlar.

9- Kitap okumak daha güzel konuşmanıza katkı sağlar.

Düzenli kitap okuyan birisi kelimelerin doğru telaffuzunu da öğreniyor demektir. Eğer kitabı dikkatli ve özümseyerek okuyorsa, öğrendiği her kelime hafızasında yerini alır. Böylece çok daha düzgün ve muhteşem bir diksiyonla konuşabilir.

Çok fazla kitap okuyan birini; seçtiği kelimeler, kullandığı üslup ve anlatımındaki akıcılık sayesinde hemen ayırt edebilirsiniz.

10- Kitap okumak özgüveninizi yükseltir.

Özgüven ile ilgili olan bu madde, aslında genel kültürün artmasıyla paralel. Eğer bir insan söz konusu durum hakkında bilgi sahibi değilse, yorum yapmaz. Konuşmaktan ve tartışmaya girmekten çekinir. Çünkü yeterince bilgiye sahip olmadığından, karşı tarafı ekarte edemeyeceğini düşünür.

Oysaki sürekli kitap okuyan biri, az da olsa her konuya hakimdir. Bu durum ise ona özgüven kazandırır. Kendinde her tartışmaya girebilme ve bildiklerini karşı tarafa inandırabilme potansiyelini görür.

11- Kitap okumak iletişim kurmayı kolaylaştırır.

Düzenli kitap okumanın hemen hemen tüm faydaları, konuşma ve kendini anlatabilme yeteneğinde birleşiyor. Kolay iletişim kurmak da bunlardan biri.

Bazen bir ortama giriyoruz, yeni insanlarla tanışıyoruz. Bazılarıyla çok kısa bir süre içerisinde kaynaşıp arkadaş olabiliyorken, bazılarıyla arada bir mesafe varmış gibi hissediyoruz. İşte bunun tek nedeni iletişim kopukluğudur.

İletişim kurmakta zorlanan insanlar, daha zor arkadaş edinir, kendini daha zor anlatır. Sürekli kitap okuyan insanlar ise son derece rahat ve konuşkandır.

12- Kitap okumak hayatınıza vizyon katar.

Bulunduğu bölgede çok fazla aktivite olmayan iki kardeşi ele alalım. Biri sürekli okuyor, diğeri günlerini boş boş geçiriyor. Çok okuyan kardeş hayata dair birçok şeyi öğrenmiş demektir.

Elbette yaşamak, gezmek, görmek en ideal öğrenme şekilleridir. Fakat elinde imkanı olmayan birisi bunu kitapları sayesinde de yapabilir. Bu sayede vizyonu gelişir, geleceğe dair daha umutla bakar, kafasında mutlaka amaçları ve planları vardır. Kısacası kitap okumak size yeni hayatlar vaat eder.

13- Kitap okumak hastalıklara ilaç olur.

Doğru seçilmiş bir kitabın unutturamayacağı sıkıntı yoktur desek yeridir. Aynı zamanda ruhumuza hitap eden bir kitapsa, manevi duygularımızın da uyanmasını sağlar. Sizce vücudunuzun birçok yerine aynı anda etki eden, anın sorunlarından uzaklaşmanızı sağlayan daha güzel bir etkinlik var mı?

Kitap okumak insanın sorunlarına iyi gelen en iyi ilaçtır.

14- Kitap okumak hayatı sevdirir.

Aslında her gün gözlerimizin önünde akıp giden muhteşem bir hayat var. Ama biz büyük mutlulukların peşinden koşarken, çoğu zaman küçük mutlulukları kaçırabiliyoruz.

İşte kitaplar, hayatın güzelliğinin farkına varmamızı sağlayan yegane araçlardır. Okuduğunuz hikayenin birinde; ekilen bir tohumun çimlenmesi, yeşermesi, büyüyüp altında çocukların oynaması anlatılır.

Başka bir hikayede; hasta birinin yenilgiyi kabul etmeyip savaşması, hayata dört elle sarılması ve mücadeleyi kazanması; başka bir öyküde, Afganistan’da okumasına engel olunan bir kız çocuğunun, her türlü engeli aşarak okulunu bitirmesi ve dünyaya sesini duyurması anlatılır.

Bu öykülerin kimisi gerçek kimisi kurgudur ama hepsi hayatı daha çok sevmemizi, dört elle sarılmamızı sağlar.

15- Kitap okumak karar vermeyi kolaylaştırır.

İnsan herhangi bir konu hakkında yeterince bilgi sahibi değilse veya daha önce emsallerini hiç görmemişse, elbette ilk duyduğunda şaşırıp kalır. Fikir yürütemez, yorum yapamaz, çekimser kalır. Bu herhangi bir seçim yaparken de böyledir, bir soru karşısında cevap ararken de..

Kitap okumak insana çabuk ve kolay karar verme alışkanlığı kazandırır. Çok okuyan biri kelimelerin denizinde daha rahat yüzüyor demektir. Şimdiye kadar birçok olay, hikaye, kurgu okumuştur. Dolayısıyla daha kolay fikir yürütüp, daha rahat karar verebilir.

Kitap okumanın en önemli ve en etkili faydalarını anlattığımız bu listeyi elbette daha da uzatabiliriz.

Toparlayacak olursak düzenli kitap okumanın faydaları arasında; zihni dinlendirme, stresi azaltma, kelime dağarcığını genişletme, başarı, karar verme, güzel konuşma, güzel düşünme vardır. Kitap okumak hayatı sevdirir, insanları daha iyi anlamanızı sağlar.

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Lakin kitap okuma alışkanlığımız üzerine rakamsal değerlendirmeleri de es geçmeyelim.

2016 verilerine göre; Türkiye kitap okuma alışkanlığında, dünyada 86. sırada yer alıyor. Bir diğer üzücü veri de şu; çocuklara kitap hediye edilme sıralamasında, 180 ülke arasında 140. sırada geliyoruz. Türk insanı kitap okumaya günde sadece 1 dakika ayırıyor ve ihtiyaç listesinde okumak 235. sırada yer alıyor.

Kitap okumanın faydaları bu kadar güzelken, okuma alışkanlığımızın bu denli karamsar bir tablo oluşturması ne kadar acı değil mi?

Peki ya siz günde kaç saatinizi kitap okumaya ayırıyorsunuz? 

Lütfen okumanın size kattığı faydaları bizlerle ve etrafınızdakilerle paylaşın. Böylelikle okumanın insana kattığı özelliklerden hep birlikte faydalanalım.

Kitap okumayı seviyorsanız daha önce yazdığım Kitap Okumanın Kuralları Peyami SAFA’dan Taktikler adlı yazıyı da okumanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir