Merhaba dostlar. Blogda yazı yazamama sancısı çektiğim şu günlerde yeni bir fikir ile yeniden yazmaya başladım. Bulduğum fikrin adı Kitabın İlk Sayfası Bu fikre videolarını severek izlediğim Barış Özcan ağabeyin kişisel bloğuna eklediği OKU kategorisinden ilham alarak ulaştım. Kendisine teşekkürlerimi buradan sunuyorum. İyi ki varsın Barış abi.

Kitabın İlk Sayfası köşesinde kitap ile ilgi önsöz kısmını ve yazar notunu atlayarak kitabın hikayesini anlatmaya başladığı ilk sayfayı sizlere aktaracağım. Böylelikle okumuş olduğum kitapları belki sizlerde okumak istersiniz. Belki sizlerde yorum kısmına okuduğunuz kitabın ilk sayfasını veya paragrafını eklersiniz.

Kitabın İlk Sayfası köşesinin ilk konuğu Zafer Tekin ağabeyin kaleme aldığı “İmparatorluğun Son Kurşunu Enver” adlı tarih – araştırma kitabı oldu. Kitabı severek okudum. Kitap sayesinde Enver Paşa’ya ait birçok gerçeği öğrendim. Enver Paşa hakkında bilmediğimiz ve yanlış bildiğimiz onca şey varmış meğer.

Lafı fazla uzatmadan Zafer Tekin ağabeye bize böyle bir eser kazandırdığı için teşekkür ediyor ve sizi ilk sayfa ile baş başa bırakıyorum. İyi okumalar.

Kitabın İlk Sayfası

Kitabın İlk Sayfası

Kitabın İlk Sayfası

Tarihler 23 Kasım 1881’i gösterirken, İstanbul Fatih’te Divanyolu Sokağı’nda, Eski Lisan Mektebi karşısında bulunan evde, saat 12:00 sıralarında demiryollarında kondüktör olarak çalışan Ahmet Bey ile eşi Ayşe Hanım’ın erkek evladı olarak dünyaya gözlerini açar. Söz konusu tarih, Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihte 93 Harbi olarak bilinen ve Osmanlı’nın ağır mağlubiyetiyle sonuçlanan 1877-1878 Osmanlı Rus Harbinden 3 yıl sonraki tarihtir. Aynı zamanda Sultan II. Abdülhamid’in tahta geçmesinin üzerinden de yaklaşık 3 yıl geçmiştir. Sultan, tahta geçtikten sonra başlayan savaştaki yenilgiyi gerekçe göstererek Meclis-i Mebusan’ı tatil etmiş ve meşrutiyet sistemini askıya almıştır. Ruslar söz konusu savaş sonunda batıda İstanbul önlerine, Yelişköy’e kadar gelmişler, doğuda da Erzurum dahil Batum, Kars, Ardahan, Sarıkamış başta olmak üzere büyük bir alanı işgal etmişlerdir.

Bahsi geçen savaş sonunda Ruslarla önce 3 Mart 1878’de Ayastefanos (Yeşilköy) Antlaşması imzalanmış, şartları Osmanlı yönünden çok ağır olan bu antlaşma, Sultan Abdülhamid Han’ın muazzam siyasi dehası ile Batılıları müdahil etmesiyle 13 Temmuz 1878’de Berlin Antlaşması ile revize edilerek Ayastefanos’la kaybedilen bir kısım topraklar tekrar kazanılmıştır. Tekrar kazanılan topraklar içerisinde Erzurum, Manastır, Üsküp gibi yerler olmakla birlikte, Osmanlının elinden çıkan yerler arasında Bosna-Hersek, Batum, Kars ve Ardahan’da bulunuyordu.”