Kısa Bilgiler 04

Gündelik hayatımızda kullandığımız kelimelerin veya duyduğumuz olayların içyüzünü araştırmaya devam ediyorum.

# Ülkemizde farklı bir amacı anlatması için kullanılan popüler müzik aleti olan Saksofon ismini mucidi olan Adolphe Sax adlı kişiden alıyormuş. Bay Sax, saksafonu 1840’lı yıllarda icad etmiş.

# Mısır ve Suriye 1958 yılında birleşerek Birleşik Arap Cumhuriyeti adlı bir devlet kurmuşlar. Bu ikiliye daha sonra Yemen‘de dahil olmuş. Ancak 3 yıl sonra Suriye’de askeri darbe olmuş ve Mısır ile olan ilişkilerini kesip yeniden ayrı bir devlet olmuş. Bu olayın ardından 10 yıl kadar daha Mısır Birleşik Arap Cumhuriyeti adı ile devam etmiş. Sonra yine Mısır adını kullanmaya başlamış.

# El Salvador ve Honduras 1970 yılı Dünya Kupası müsabakası üçüncü maçı esnasında aralarında anlaşmazlık ardında da savaş çıkmış. Savaş 100 saat sürmüş ve 2100 kişi ölürken 10 binden fazla kişi de yaralanmış. Bu olay tarihe Futbol Savaşı olarak geçmiş.

# Güney Kore’nin dünyaca ünlü araba markası olan Hyundai‘yinin telaffuz Hundayi değil Honde imiş. Bundan sonra konuşurken Honde deyin. Tabi size ne diyorla bu değişik diye bağıran bakışlara da hazırlıklı olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir