İzmir Müslüman Gençlik Hareketi

Bu yazımın konusu Izmir Müslüman Gençlik hareketi. İzmir, bir kesime göre Gavur bir kesime göre de vatanın kalbi. Ben İzmir’e bir defa gittim. Ancak çok kısa bir süre kaldığım için pek fazla sosyolojik durumunu gözlemleme fırsatım olmadı. Izmir’e karşı soğuk durabileceğim tek nokta Fethullah Gülen haysiyetsizinin çıkış merkezi olmasıdır.

Ama ben size İzmir hakkında farklı bir bilgi vermek, Izmir’in geçmişindeki İzmir Müslüman Gençlik hareketinden bahsetmek istiyorum.

izmir Müslüman Gençlik

1980 darbesi sonrasında darbe alan ekollerden birisi de İslamcı camiadır. Birçok İslamcı genç cezaevine girerken bir çoğu da yurtdışına çıktı. Ülkede kalan İslami hassasiyete sahip gençlerin bir kısmı İzmir’e okumaya geldiler. Bu gençler çok çesitli fikri paydalara sahip olsalar da Müslüman kimliklerini ön planda tuttular ve bugün birçok dernek vakıf gibi oluşumların yapamadıklarını yapıp birliktelik oluşturdular.

Bu birliktelik hehangi bir resmiyete sahip değildi. Bilinçli bir şekilde organize olmuşlar da değildi. Şartların bir araya getirmesiydi. Kendilerine bir lider seçmeseler de Bahattin Yıldız ağabeylerini çok sevdiler.

Kendilerine Müslüman Gençlik adını uygun gördüler veya görüldü. Bu konuda net bilgi sahibi değilim. Ancak oldukça aksiyoner oldukları aşikar.

Aradıkları kitapları bulamayınca yayınevi kuruyorlar. Üstüne bir de 20 bin tirajlı dergiler çıkartıyorlar. İlk defa başörtüsü eylemini gerçekleştiriyorlar. O kadar etkili olmaya başlıyorlar ki Fethullah Gülen tarafından bu gençler “ajan” ilan ediliyor.

İzmir Müslüman Gençlik hareketi de destekçisi bağışçısı olmayan diğer bütün gruplar gibi dağılmaya kaybolmaya yüztuttu. 1980-1990 yılları arasında İzmir’den yükselen bu sesi bugün halen egale edebilmiş müslüman gençlik hareketi yok maalesef yok.

O devrin imkansızlıklarına rağmen sağlanan o muhteşem birlik bugün yüzlerce sivil toplum kuruluşu ve milyonlarca lira ile neden sağlayanamıyor hiç düşündünüz mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir