NATO’nun İleri Istihbarat Üssü Sinop

Merhaba dostlar bu yazımda sizlere soğuk savaş döneminde NATO’nun ileri istihbarat üssü Sinop hakkında bilgiler vereceğim ve yaşanan birkaç olayı anlatacağım.

1949 yılında kurulan NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü anlamına gelen North Athlantic Traty Organization kısaltmasıdır) Avrupa devletleri ve Amerika arasında SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) tarafından oluşturulan Komunizm tehlikesine karşı askeri bir güç olarak kurulmuştur.

Türkiye NATO’ya 1952 yılında girdi. Türkiye’nin NATO’ya dahil olmasıyla beraber ükkemiz sınırları içerisinde birbiri ardınca NATO Tuslog (The United States Logistics Group – Birleşik Devletler Lojistik Grubu ) üsleri açılmaya başladı. İşte bu Tuslog üslerinden bir tanesi de Sinop’a 1954 yılında kurulmaya başlandı.

1955 yılından itibaren Amerikalılar Sinop’a gelmeye başlıyor. Amerikalı istihbaratçıların o dönemde Sinop için “1800’lü yıllardan kalma bir şehir” olarak bahsetmeleri haricinde herhangi bir veri yok. Aşağıdaki resimde üssün o dönemlerdeki tabelasını görebilirsiniz.

istihbarat üssü sinop

Sözde uzayı asılda Sovyet Rusya’yı dinleme ve takip etme radarı görevini yürüten Sinop Tuslog üssü dönemin şartlarına göre tam bir inziva alanı olarak belirlenmiş. 1966-1974 yılları arasında görev yapan bir Amerikan askerinin Sinop hakkında yazdığı mektuplara New York’taki ailesi şu şekilde cevap vermiş;

Eddie, gönderdiğin resimleri babanla inceledik. Oldukça güzel bir yere benziyor. Biz bir çölde çadırda yaşadığını düşünmüştük. Oysa sen Oregon gibi bir yerdesin! Doğa sana her uyandığında sana böyle manzaralar sunuyorsa neden şikayet edip duruyorsun? Burada bir sokakta doğup bir sokakta büyüyüp bir sokakta ölen insanlar var oğlum. Anlattığına göre iyi insanların yaşadığı, kendini dinleyebileceğin deniz kıyısında bir yerdesin. Keşke ben de oraları görebilsem.

NATO Sinop üssünde görev süresini tamamlayanlara sertifikalar verilmiş. Bu sertifikalardan bir tanesini sizler için buldum. Aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz.

istihbarat üssü sinop

Amerikalıların kendilerini Sinop şartlarına entegre edebilmesi için broşürler basılıp dağıtılmış. Bu broşürlerin örneklerinden bir tanesine aşağıdaki resimlerden ulaşabilirsiniz.

istihbarat üssü sinop

istihbarat üssü sinop

istihbarat üssü sinop

1954 yılında kurulan NATO Sinop Tuslog üssü 1991 yılında kapanıyor. Ancak o dönemlerde üste görev yapan birçok Amerikalı asker ve istihbaratçı Sinop’a gezi amaçlı gelmeye devam ediyor. Hatta gruplar halinde turların düzenlendiği belirtiliyor.

Istihbarat üssü Sinop konulu yazım devam edecek. İkinci bölümde yaşanılan olaylara değineceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir