İsmail Kahraman Che Guevara’ya Neden Karşı?

Yaptığı açıklamalar ile gündemi bir anda değiştirebilen nadir siyasetçilerden olan TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Başkanı Sayın İsmail Kahraman, yaptığı son konuşma ile gündemi adeta alt üst etti. İsmail Kahraman bir önceki laiklik çıkışından sonra şimdide Che Guevara için sarf ettiği sözlerle büyük bir tartışmanın önünü açtı.

Kahraman; “Che denen eşkıya benim gencimin göğsünde olamaz.”

Meclis Başkanının İslami konulardaki hassasiyetini hepimiz biliyoruz. Bu hassasiyetinin yanında kültür ve medeniyetimize olan düşkünlüğünü de görmüş olduk. Bu nedenle yaptığı açıklamaları siyasi olarak değil kültürel açıdan bakarak analiz etmek gerekir. Meclis Başkanı yaptığı açıklamada Che’nin siyasi hayatına değil bizzat şahsiyetine eleştirilerde bulunuyor. Zira bir insanın yaptıkları sahip olduğu kültür ve medeniyet bilincinin dışa vurumudur.

Peki neden böyle bir açıklama yaptı?

Bunu anlayabilmezmiz için öncelikle İsmail Kahraman’ın sözlerini hatırlayalım; “Devlis var. Yani Liseli Devrimciler. Che Guevara’nın gömleklerini giymişler. Che 39 yaşında öldürülen, bizzat kendisinin infazlar yaptığı bir katil kişilik. Bir gerilla. Bolivya’da, Küba’da, Güney Amerika’da faaliyette bulunan bir eşkıya benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz. Olmamalı. Bağı yok benimle. Köküm bir değil. Tarihim bir değil. Benim kendi tarihim ve insanlarım var. Onlarla övüneceğim. Garip. Fatih’i Dünya tanıyacak ama Türkiye tanımayacak.

Popüler kültür yavaş yavaş benliğimizi alıyor. Bizleri kim olduğumuz, nereden geldiğimiz noktasından uzaklaştırıyor. Bize ait olmayan medeniyetimizde bulunmayan unsurları içimize empoze ederek binlerce yıllık medeniyet şuurumuzu zehirliyor. Oluşturduğu sahte ve sanal kahramanlarıyla tarihimizde var olan nice yiğitleri tanımamıza engel oluyor. işte Che Guevara denilen eşkıyada bunlardan bir tanesidir. Hayatını gerilla olarak sürdüren, onlarca yüzlerce insanın ölmesine sebep olup aynı şekilde ölen bir katildir. Batı’nın üstümüzde oluşturduğu algı operasyonları sonucunda içimize sokulan düzmece kahramandır. Batı dünyası içerisinde barındırdığı yıkıcı ruh hali ile caniler ordusunu tabiri caizse bize birer melek olarak sunmaktadır.

Batı bunlarla yetinmemiş üzerine bir de hayali sözde kahramanlar icat etmiştir. Rambo, Rocky, Jeanne d’Arc gibi isimleri önümüze kahraman olarak atmıştır. İslam medeniyetiyle yoğrulmuş, Fatih gibi Halid Bin Velid gibi Bilal-i Habeş’i gibi yaşamış ve gerçekten kahraman olan büyüklerimizin yerini sahte isimlerle doldurmuştur. işte Meclis Başkanı İsmail Kahraman bu medeniyet işgali ortamında doğru bir adım atmış ve gerekli eleştiriyi yapmıştır.

Sonuç olarak

Başkan, liseli gençlerimizin beynini yıkayan, fikir ve ideallerini katillerle, canilerle, uyduruk sözde kahramanlarla dolduranlara meydan okumuştur. Devletimiz ve milletimiz bu meydan okumaya sahip çıkmalıdır. Geleceğimiz olan gençlerimize kendi öz tarihi öz kahramanları anlatılmalı, örnek şahsiyet olarak sunulmalıdır.

İsmail Kahraman, Che Guevara konusunda yaptığı açıklamaları bilinçli ve yerinde olarak yapmıştır. Topraklarımızın FETÖ terör örgütü taşeronluğu ile askeri olarak işgal edilmesinin kıyısından dönmüş, işgalci emperyalist kuvvetleri püskürtmüştür. Batı’nın üzerimize saldığı zehirli fikir ve idealleri de aynı şekilde durdurmalı bir medeniyet işgaline karşı kendi öz tarihimizi, medeniyetimizi yeniden keşfedercesine anlamalı, anlatmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir