Islami Gençlik Kabuk mu Değiştiriyor?

Konumuz şu: Islami Gençlik kabuk mu değiştiriyor? Gündem sıcak vakit gece.. Hadi siyaset dışına çıkalım; yaşadıklarımız değişim mi yozlaşma mı sorusu üzerine biraz tefekkür edelim.

Son model jeepinde, elinde sigarası ve kolonları yırtan tonuyla Sting dinleyen bir başörtülü kız şaşırtmıyor artık bizi. Uzun saçları, top sakalı, hippi kılığıyla camide namaz kılan delikanlıları ise takkesiz namaz kılanları azarlamaya alışmış dedeler bile yadırgamıyor eskisi kadar.

Islami Gençlik Kabuk mu Degiştiriyor?

Türkiye yıllar yılı aynı çizgiyi taşıyan Avrupa ülkelerine hiç benzemiyor doğrusu. Her an yeni bir şey olabilir, her an ne zaman başladığını kestiremediğiniz bir dönüşümün sonuçlarına maruz kalabilirsiniz. Bazen gözünüzün önünde olup biten bir şeylerin tanıklığını yapar, anlam vermeye çalışırsınız.

Tükiye’de inanan kesim inancı üzerinde yapılan spekülasyona, kimi kısıtlamalara ve hergün yenisi eklenen din konulu medyatik tartışmalara rağmen inancını yaşamaya çalışıyor. Bir yandan da kent kültürüne eklemleniyor. Mütedeyyin kesim inanç biçiminin ayrımcılığa karşı olduğunu ve dinin her fırsatta tevazuya salık verdiğini bilse ve pratize etse bile, kent içinde kendilerine yüklenen pozisyondan rahatsızlık duyuyor.

Yaşam kaliteleri, Müslüman olma durumunun varoşa, kıra ve köye ait yöresel bir kimlikmiş gibi algılanmasına duydukları tepkiye paralel olarak yükseliyor.

Tüm olağandışı yöntemlere rağmen zaman içinde giderek merkeze, kitle iletişim araç ve ürünlerine, popüler kültüre yaklaşan İslami kesimin yaşam biçiminde bariz değişiklikler gözlemleniyor.

Müslüman kesim beş yıldızlı otellerde tatil yapıyor, başörtülü genç kızlar artık kendilerine ve tesettürlerine bir stil verme arayışı içine giriyor, genç erkeklerde değişik saç tipleri belirgin bir biçimde moda olmuş durumda.

Düğünler, eğlenceler ve kimi etkinlikler için mütevazılık yeter derecede bir ölçü değil gibi.

Okuma oranı (okur yazarlık değil) azalıyor ve boyut değiştiriyor, izlenen filmler, kullanılan parfümler dahi bir on yıl öncesine göre oldukça farklılaşmış bir durumda. Yabancı ülkeye gitme ve dil öğrenme tutkusu en “in” sohbet mezunlarından.

Her toplumda olduğu gibi bu değişime ayna olan gençler. Bunun nedeni dışavurum konusunda büyüklerden daha cesur olmaları..

Bu degişen kabuğu siz yorumlayın bu değişim mi yozlaşma mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir