Islam Ülkeleri ve Tarihsel Asimilasyon Süreçleri

Islam Ülkeleri geçmişte olduğu gibi bugün de buhran ve kaos içerisinde. Biribirlerinden kopmuş irtibatı kesilmiş bir halde emperyalist devletlerin işgalleri ve saldırıları altında eziliyor. Islam Ülkeleri özellikle son yirmi yıldır büyük baskılar maruz kalıyor.

İslam coğrafyası adeta mazlumlar diyarı oldu. Bu süreç kendisini önceden hissettirmişti. Yaşadıklarımıza bakarsak ya 2. Dünya Savaşı bitmedi ya da 3. Dünya Savaşı başladı ama adı koyulmadı.
Suriye ve Irak’ta yaşanan vahşetler devam ederken insan hakları palavralarını ve palavracıların gerçek yüzlerini göstermek ve kriz bölgelerinin yirmi yıl önceki durumları hakkında sizleri bilgilendirmek istedim. Zira körelen duygularımızın ve tutulan aklımızın bugün yaşadıklarımızı idrak edebilmesi için yirmi yıl öncesine uzanmamız şarttır.

Müslüman ülkelerin daha dogrusu müslümanların yaşadığı ülkelerin yirmi yıl önceki hallerini sizlere 1998 yılında yaşıyormuş gibi anlatmaya çalıştım. O dönemin şartlarını size anlatabilmenin en iyi yolunun bu olduğunu düşündüm. O anları yaşayarak hissederek anlatmak.

Islam Ülkeleri yazımda geçtiğinden elbette daha fazla ancak ben size daha bi göz önünde olanlardan bahsedeceğim.

Avrupa’da Bulunan Islam Ülkeleri

Bosna Hersek

Islam Ülkeleri
Islam Ülkeleri ve Tarihsel Asimilasyon Süreçleri – Bosna

Savaş 1992’de başladı. 1996’da Dayton Antlaşması ile savaş sona erdi. Savaş bitti bitmesine ama Bosna’da hala istikrar yok. Ne siyasi ne de ekonomik olarak Antlaşma maddelerine uyuldu. 250 bin şehidin ardından onbinlerce yetim, işsizlik, muhacirler hala muhacir.

Bosna hala ciddi anlamda yardıma muhtaç. Savaşla başlayan kimlik oluşumu en büyük tesellimiz ama Avrupa’nın göbeğinde hukuk mücadelesinde Bosna’lıları zor günler bekliyor.

Kosova

Islam Ülkeleri
Islam Ülkeleri ve Tarihsel Asimilasyon Süreçleri – Kosova

Geçtiğimiz yıl (1997) Şubat ayında başlayan savaş 500 binin üzerinde dış göç meydana getirdi. Özellikle köylerden ve kasabalardan pek çok insan Sırpların baskı ve zulümlerine dayanamayarak orman içlerine sığınmak zorunda kaldılar. Onca yaralı, aç, açık, yersiz, yurtsuz Kosova’lı 12 Ekimdeki ateşkesle umutlandılar. Lakin geçtiğimiz hafta yeniden başlayan Sırpların bombardımanıyla 40 sivil daha hayatını kaybetti.

Kosova’lıların kışın bastırmasıyla beraber acil olarak gıda ve ilaç yardımına ihtiyaçları var. Bir de üstüne üslük müslümanların Bosna’ya gösterdikleri ilgiyi Kosova’dan esirgemeleri sıkıntıları dahada çekilmez bir hale sokuyor. Kosova’da kaos devam ediyor.

Arnavutluk

Islam Ülkeleri
Islam Ülkeleri ve Tarihsel Asimilasyon Süreçleri – Arnavutluk

Banker krizi ile gündeme gelen Arnavutluk, Sali Berişa’nın devrilmesinden sonra Fatos Nano, iktidarı %30’luk bir ortodoks nüfusu temsilen eline geçirdi. Geçtiğimiz Ağustos (1998) ayında nüfusunun çoğunluğunu oluşturan müslümanların Sali Berişa önderliğindeki protestolarına dayanamayan Fatos Nano istifa etti. Bunun üzerine görevi genel sekreteri devraldı. Fakat müslümanlar lehine değişen hiçbir şey olmadı.

Şuanki iktidar tamemen Yunanistan kontrolüne girdi. Ayrıca Italya’nın himayesinde bulunan hristiyan misyonerler yoğun bir şekilde Arnavutluk’taki faaliyetlerini artırarak sürdürmekteler. Ekonomide yaprak kıpırdamıyor. Müslümanlar İslami sivil organizasyonlardan aldıkları yardımlarla hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar.

Asya’da Bulunan Islam Ülkeleri

Doğu Türkistan

Islam Ülkeleri
Islam Ülkeleri ve Tarihsel Asimilasyon Süreçleri – Doğu Türkistan

Otuz milyon Müslüman Türk Doğu Türkistan’da Sarı Çin’in asimile politikasıyla ABD’nin kültürel baskısı arasında özbenliklerini kaybetmekle yüzyüze kalmış durumdalar. Fakirlik ve imkansızlık içerisinde Çin kültürü ve diline karşı direnen Doğu Türkistan’lıların ekonomik asimileye karşı dirençleri kalmamış durumda. Doğum kontrolü politikasıyla nesillerinin devamı engellenmek isteniyor.

Doğu Türkistan’lılar birde kendi ırklarından Çin Devleti ile çalışan ajanların ispiyonlarıyla uğraşmak durumunda kalıyorlar. Onbinlerce Kur’an Kursu talebesi hapishaneleri dolduruyor. Namaz kıldığı, özgürlük kitabını taşıdığı için hapse düşenlerin geride bıraktıkları zor ayakta dururken yeni nesil bağımsızlık türkülerini söylemeye başladı bile.

Çeçenistan

Islam Ülkeleri
Islam Ülkeleri ve Tarihsel Asimilasyon Süreçleri – Çeçenistan

Savaş durdu. Ancak Rusya’nın Antlaşmadan kaynaklanan sorumlulukları yerine getirmemesi sebebiyle taş üstünde taş kalmadı. Bir türlü istikrar sağlanamadı. Çeçenistan Hükümeti’nin feshiyle devam eden süreçte istikrar için Şura’nın yeni bir oyuna gelmemesi gerekiyor. Bu arada kaçırılan dört Ingiliz’in cesetleri bulundu.

Geçen hafta eski dışişleri bakanı Türkiye’yi ziyaret etti. Vehhabizm propagandası ve Yahudi sermayesiyle mücadelede Çeçenleri sabır ve azim dolu günler bekliyor.

Keşmir

Islam Ülkeleri
Islam Ülkeleri ve Tarihsel Asimilasyon Süreçleri – Keşmir

Pakistan ile Hindistan arasındaki problemli toprak parçası, Keşmir, Dünya basınının vurdumduymazlığı yanında, Islam aleminin kanayan yarası. Ingilizlerin bölgeyi terkettiği günden beri stratejik konumu itibariyle ABD’nin üssü durumuna gelmesinden endişe ediliyor. BM kararlarını uygulamamakta direniyor Keşmir’liler. Referandumla kaderini kendileri tayin etmek istiyor.

Hem Pakistan hem de Hindistan son günlerde sınır bölgelerinde gerçekleşen catışmalarda ciddi kayıplar verdiler. Hindistan çekilene dek mücadeleye devam edeceğini deklare eden çeşitli gruplar, Pakistan kamuoyundan büyük destek görüyor.

Arakan

Islam Ülkeleri
Islam Ülkeleri ve Tarihsel Asimilasyon Süreçleri – Arakan

Burma’nın işgali altında bulunan Bangladeş’e sınır Arakan. Budist askeri cunta asimilasyon politikasına devam ediyor. Arakan’lı, budistlerle evlenmeye zorlanıyor kimlikleri verilmiyor. Köyleri yakılıyor, camileri kundaklanıyor. Bu duruma karşı direnen halk değişik gruplar oluşturarak silahlı mücadelelerine devam etmekteler. Coğrafi şartların zorlukları mücadelelerini zorlaştırıyor.

Afganistan

Islam Ülkeleri
Islam Ülkeleri ve Tarihsel Asimilasyon Süreçleri – Afganistan

Bir zamanlar Islam aleminin yüzakı olan Afganistan bugün (1998) maalesef yüzkarası. Suçlu kim? Kismen bölge üzerinde hakimiyet kurma planı yapan güçler kısmen de oyuna gelen eğitimsiz halk. Her ülkenin ayrı ayrı hedefini uygulamak için gruplara verdiği destekler nihayi tahlilde Yeni Dünya Düzeni’nin işine yaramakta.

Masum ve mazlum halk ise her halükarda durumdan en fazla etkilenen kesim konumunda. Herkesin taraf olduğu bir ortamda çözüm hakem rolünü üstleneceklere bağlı Yeni Dünya Düzeni Taliban’ı da muhalifleri de kamuoyunda yeri geldiğinde kendi istediği gibi kullanmakta uzmanlaştı.

Afrika’da Bulunan Islam Ülkeleri

Sudan

Islam Ülkeleri
Islam Ülkeleri ve Tarihsel Asimilasyon Süreçleri – Sudan

ABD’nin terörist ilan ettiği Sudan, ekonomik sorunlar ve dış destekli iç meselelerle uğraşmaktan hedefleri olan modeli takdim etmekte zorluk çekiyorlar. Bu arada Ramazan ayına siyasi alandaki yeniliklerle girdiler. Yeni anayasanın kabulü ile siyasi hayatın yeniden inşası gündemde. Çok partili hayata geçişin ilk adamları olarak görülebilecek bir gelişme de yeni siyasi partilerin kurulmasıdır. En güçlü siyasi partinin genel sekreteri Hasan Turabi, yeni dönemle birlikte siyasi çalışmalara ağırlık vermek amacıyla parlemento başkanlığından ayrılmıştı. Ancak parlamentonun yoğun isteğiyle yeniden başkanlığa döndü.

Somali

Islam Ülkeleri
Islam Ülkeleri ve Tarihsel Asimilasyon Süreçleri – Somali

İç çekişmeler ve kabile savaşlarıyla kendi imkanlarının genişliğine rağmen her geçen gün daha kötüye giden bir genel durum var. Dış merkezli bütün barış planlarında art niyeti sezinlemek mümkün. Adisababa ya da Nairobi mahreçli tüm projeler bölgede düşman kuvvetlere yarayacak türde. Somali’li muhacirlerin içler acısı hali ABD’nin Somali’ye mudahalesinden beri dünya gündeminde yok.

Zengin muz bahçeleri iki yabancı firmanın tekelinde. Halk köle gibi çalıştırılırken firmalar adına çıkan çatışmalarda ölenler yine Somali’li masum müslüman halk. Somali de kullanılan dili öğrenmeye çalışan kitlenin büyük bir kısmının yahudi olduğunu söylemek bölge üzerindeki plan ve oyunları gündeme getirmek için yeterli olur sanıyorum. Zor ama tek çözüm barış.

Irak

Islam Ülkeleri
Islam Ülkeleri ve Tarihsel Asimilasyon Süreçleri – Irak

Uygulanan ambargodan bu yana bir milyon ikiyüzbin çocuk doğum anında veya ilerleyen günlerde gıdasızlıktan dolayı öldü. Halen ayda beşbin çocuk gıda ve ilaç yokluğundan dolayı ölmekte. Ailelerin çocuklarını emzirecek sütlerinin olmaması da olayın resmini görmek açısından yeterli olsa gerek.

Çocuk ölümlerinin önüne geçmek için acilen süttozu ve ilaç yardımının bölgeye sevkedilmesi gerekmektedir. Bu tür yardımlar BM’nin verdiği izinle sadece Ürdün üzerinden yapılabilmektedir.

Lübnan

Islam Ülkeleri
Islam Ülkeleri ve Tarihsel Asimilasyon Süreçleri – Lübnan

Geçtiğimiz aylarda (1998) devlet başkanı olarak seçilen Emil Lahod’un yeni hükümeti kurmakla görevlendirdiği Selim Hoss görevini yerine getirdi. Lübnan’lılar yeni hükümetten çok şey bekliyor. Ülkede öteden beri varolan taifeci yapının aşılması sürekli gündemde ancak bunu gerçekleştirmek en azından yakın gelecekte zor gibi görünüyor.

Bu arada güneyde direniş devam ediyor. Ramazan ayının hemen öncesinde İsrail Lübnan’da sivil hedefleri bombaladı. Altısı çocuk yedi kişi hayatını yitirdi. Lübnanlılar, Ramazan ayına bunun acıları ve direnişe verdikleri desteği bir kez daha ifade ederek girdiler.

Filistin

Islam Ülkeleri
Islam Ülkeleri ve Tarihsel Asimilasyon Süreçleri – Filistin

Ramazan’da Mescid-i Aksa yine işgal altında. Müslümanlar Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya ve El Halil’deki Hz. Ibrahim camiine ibadet etmek için girmek istediklerinde işgalci Israil askerlerinden izin almaları gerekiyor. Ramazan öncesinde özerk yönetiminin merkezi Gazze, ABD başkanı Clinton’u ağırladı. Filistinliler “Dünyanın en büyük devletinin başkanı Filistin’i ziyaret ediyor” diye sevindiler.

Ancak bu sevinç uzun sürmedi. ABD’nin Irak’ı bombalamasıyla Filistinliler yeniden eski günlerine dönerek Amerikan bayraklarını yakmaya başladılar.

Bir sonraki yazım 2017 yılında Islam Ülkeleri ve şu anki durumları üzerine olacak. Böylelikle yirmi yıllık süreç içerisinde nasıl kültürel ekonomik ve soyal olarak asimileye uğratıldıklarını göreceğiz.

Not: Daha önce yazdığım Siyasal İslam ve Müslümanların Duruşu adlı makalemi okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir