Gökırmak Vadisi Panoramik Çekim

Amnias River veya Gökırmak Sizce Hangisi? adlı yazımda sizlere Gökırmak hakkında bilgiler vermiştim. Bu yazımda ise Gökırmak Vadisi güzelliğini görebilmeniz için Mustafa Bulut tarafından çekilmiş panoramik görüntülerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Gökırmak Vadisi içerisinde bir çok tarihi yapıyı ve doğal güzelliği barındırıyor. Henüz bozulmamış yapısı ve el değmemiş ormanları ile bizleri adeta büyülüyor.

Gökırmak Vadisi

Kızılırmak’ın en büyük kolu olan Gökırmak şehrin içinden geçmektedir. Vadi içerisinde tarihi Kral Kaya Mezarları, ovalar vardır. Gökırmak suyu ile bölgenin tarımı yapılmaktadır. Durağan’ın önemli akarsuları Kızılırmak ve bu ırmağın kolu olan Gökırmak’tır. Gökırmak Kastamonu sınırları içinde doğup Durağan İlçe merkezinin 6 Km doğusunda Gökdoğan Köyü civarında Kızılırmak’ la birleşir. günümüzde burası Altınkaya Baraj Gölü içinde kalmıştır. Göl suları yazın çekildiğinde birleşme yine burada olmaktadır. Durağan’ın can damarı Gökırmak’tır. Ardım Çayı, Felek Çayı, Kanlı Çay, Sırnık Çayı, Akbel Çayı, Çayağzı Çayı ve Ümerik Çayı gibi yaz aylarında kuruyan, kışın ve ilkbahar mevsimlerinde Gökırmak’ı besleyen çaylardır.

Fotoğrafların çekildiği yer Dedemin Tepesidir. Dedemin Tepesinin yüksekliği 1453 metre olup Çorakyüzü Köyü mevkidedir.

Durağan’ın sakin şehir hayatı Gökırmak’ın verdiği huzur hissi sizleri de kendi etki alanına çekecektir. Karadeniz turu yapmak gibi bir düşünceye sahipseniz Durağan’ı ve Gökırmak vadisini görmenizi tavsiye ederim. Kolay ulaşımı,leziz yöresel yemekleri, ucuz ekonomisiyle alternatif tatil programı düşünüyorsanız ideal bir yerdir.

Gökırmak Vadisi Gökırmak Vadisi

Gökırmak Vadisi Gökırmak Vadisi

Gökırmak Vadisi Gökırmak Vadisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir