Geleceğe Yön Veren 10 Müslüman İcadı

Rus Pravda gazetesi Müslümanlar tarafından bulunup vazgeçilmez hale gelen keşif ve icatlara yer vermiş. İşte Ruslara göre, Geleceğe Yön Veren 10 Müslüman İcadı. Tabi bu yazının bilimsel olmaktan çok uzak olduğunu ve sadece okumak için oluşturulmuş bir liste olduğunu da belirtmek gerekir. Bu haber ilk kez 2006 yılının aralık yayınlanmış ben maalesef yeni görüyorum. Buyurun, Geleceğe Yön Veren 10 Müslüman İcadı.

Geleceğe Yön Veren 10 Müslüman İcadı

10.Kahve: Halid isimli bir Arap, Etyopya’nın Kaffa bölgesinde keçilerin yere dökülmüş koyu renkli tohumları yediğini fark etti. Kahve 1645’te Venedik’e geldi.

9.Satranç: Eski Hindistan’da ortaya çıkan bu oyuna Persler tarafından bugünkü şekli verildi.

8.Paraşüt: Endülüslü Abbas Kasım İbn Firnas’ın asıl amacı uçan bir cihaz icat etmekti. İcadı sadece yere çakılmasını engelledi.

7.Sabun: Mısır ve Romalılar bazı materyalleri temizlik için kullansa da bitkisel yağları sodyum hidroksit ile birleştirip ilk sabunu yapan Araplardı.

6.Çelik yelek: İlk kez ok geçirmeyen giysiler yapanlar Müslümanlar. Hristiyanlar bunu Haçlı Seferleri sırasında öğrendi.

5.Ameliyat: Ebu’l- Kasım El Zehravi’nin, 10’uncu yüzyılda bulduğu ameliyat yöntemleri ve 200 alet hâlâ kullanılıyor.

4.Akşam yemeği: Irak’tan İspanya’ya gelen Ali ibn Nafi, 9’uncu yüzyılda çorbadan sonra et ya da balık yemeğiyle devam eden ve meyve ya da tatlıyla son bulan akşam yemeğini restoranında uygulamaya başladı.

3.Halı: İnsan figürünün kullanılmaması Müslüman dünyasında halıcılığın da gelişmesini sağladı.

2.Çek: 9’uncu yüzyılda Araplar iş yaptıkları kişilere verecekleri tutarı kağıt üzerine yazıyor bu kağıtlar gerçek para gibi değerlendiriliyordu.

1.Roket: Çinlilerin gösteri amaçlı roketlerinin içine potasyum nitrat katarak askeri amaçlı kullananlar Araplar oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir