Efendisiz Samuray Ronin

Ronin filmin sonunda verilen bilgilere göre IRA – İngiltere hükümetinin ABD koordinasyonunda barış masasına oturmasıyla alakalı. Ama film boyunca içinde ne olduğu belli olmayan bir çantanın peşinde koşan arkasında kimlerin olduğu belinmeyen adamların ağzından çıkan sorulardaki hep patron kim ve çantada ne var soruları yanıtsız kalıyor.

Ronin efendisini koruyamayan bir samurayın içine düştüğü zelil, sahipsiz ve amaçsız halinin adı. Bu haliyle teskilatıyla bağı kopmuş ajanların lakabı olmuş oluyor ve filmin merkezinde çeşitli güç bloklarından gelen bu tip ajanlardan oluşan bir ekip var. Para için her operasyona girecek ve canını tehlikeye sokacak tipler. Bunun bizim gündemimizdeki karşılıklarını bulmak zor değil.

Ancak filmin verdiği önemli bir tema da liralık ajanların dünyada çoğalmış olduğu ve bu efendisiz samurayların ister istemez bir amaç için kullanılması ve rahatça da gözden çıkarılması.

Efendisiz Samuray Ronin
Efendisiz Samuray Ronin

Zamanımız o kadar ilginçleşmiştir ki artık bir devletin kendi ajanlarına güvenmesi zor olduğu gibi bu alandaki açığını da yabancı ajanlarla tamanlayabilme kolaylığının da biraz parayla her an mümkün olması.

İş ajanların mücadelelerine gelince görünüyor ki kendi ülkenizin teşkilatına da yardım etseniz işler başkalarına alet olacak kadar karışıklaşabiliyor. Bundan dolayı daima güvenme, kuşkulan ve sır verme!

Aksiyon filmleri için iyi oluşturulmuş bir ekip var ve bu tarz filmlerde. Filmde bir aceleye getirilmişlik havası gözleniyor. Nedeni de basit mantıki beklentilerinizin karşılığını bulamaması. Çantanın çok sırıtması ve istihbarat teşkilatının gözleyici konumlarını her nedense ajanlar rahat rahat cirit atsın diye terketmeleri ilgi çekici.

Bunun yanısıra sıkıcı araba yarışları yapılmış. Ajanların da hep sempatik tipler olmasını ise herhalde bir handikap olarak görmek lazım.

Son olarak diyorum ki, eğer bir ajansanız filmi muhakkak izleyin.

Ronin

Yönetmen: John Frankenheimer
Oyuncular: Robert DeNiro Jean Reno Natascha McElhone
Yapımcı: Frank Mancuso Jr
Senaryo: J.D. Zeik ve Richard Weisz
G. Yönetmeni: Robert Fraisse
Yapım Yılı: 1998
Tür: Suç / Gerilim

Film Fragmanı
[wpdevart_youtube]-TqaVEIUw4U[/wpdevart_youtube]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir