Durağan’da Çok Ciddi Bir İddia

Durağan içerisinde gelişen talihsiz olaylar karşısında herkes bir şeyler yazdı. Bunlardan en dikkat çekici olan ise Halksesi sitesinin verdiği “Çok Ciddi Bir İddia” adlı haber oldu. Haberin içeriğinde özetle Durağan Kaymakamı Turan Soğukoluk ve Belediye Başkanı Ahmet Kılıçaslan hakkında FETÖ ile ilişiği olduğu iddia ediliyor.

Peki bu çok ciddi iddianın (!) dayanağı nedir?

Ferhat Yıldız adlı provokatör bir facebook kullanıcısı. Kim bu Ferhat Yıldız? Ne iş yapar? Vasfı nedir? Kimlerle bağlantısı vardır? İddiasını neye dayandırmaktadır? Bilinmiyor.

Durağan'da Çok Ciddi Bir İddia

İçerisinde bin türlü oyunların oynanmak istendiği, onlarca hemşehrimizin yaralandığı ve maalesef bir kardeşimizin şehit olduğu bir ortamda kim olduğu bilinmeyen provakatör bir şahsın yazdığı iki satır yazıyı dikkate alarak “Çok ciddi bir iddia” olarak sunmak gazetecilik midir?

Herkesin doğru yanlış farketmeksizin yazıp çizdiği bir ortamda ne idüğü belirsiz bir kişinin yazısını manşete taşıyıp ortamı germek de bir çeşit provokasyon değil midir?

Halksesi aslı astarı olmayan bu iddiayı haber(!) diye paylaşarak neye kimlere hizmet etmektedir?

Halksesi sitesinin; “Durağan’da faşistler kürtleri kesiyor” adlı saçma sapan haberler(!) yapan ve insanları kışkırtan Atakan Haber Ajansı adlı provakatörler ile bağlantısı var mıdır?

Kendi yandaş çevresinin yorumlarını “Tokat gibi cevaplar” diye haber yapan halksesi, kendisine haksız olduğunu belirten yorumları ve söylemleri de yayınlayabilecek midir?

Kargaşa ve kaos ortamında iki tık fazla alayım, iki kişi daha fazla haber okusun diye düşünülerek yapılan bu sözde habercilik anlayışını kınıyorum.

Durağan görmezden mi geliniyor?

Dün akşam sevdiğim bir ağabey aradı. Kendisi Durağan’da yaşanılan gelişmeler hakkında bilgi verirken bir yandan da Sinop Milletvekili Nazım Maviş hakkında bir takım iddialarda bulundu. Kendisini dinledikten sonra iddialarını gündeme getireceğimi söyleyerek görüşmeyi sonlandırdım.

1. Husus: İki genç arasında çıkan kavganın büyümesinin ana nedeninin Olukbaşıların Durağan halkını sindirdirmesi olduğunu, gençleri haraca bağlandıklarını, esnafa para vermeden alışveriş yaptıklarını ve gurbetten gelenlerin bu duruma göz yummayarak olayların geliştiğini, ilçe yöneticilerinin ise bu duruma görmezden geldiğini belirtti.

2. Husus: Sinop Milletvekili Nazım Maviş’in Yedaş’ta çalışan bir gencin işinden edilmesinin arkasında olduğu iddiası. Anlattıklarına göre Yedaş yetkilileri çalışan bir gence ya işi bırakacaksın ya da Sinop’a gideceksin diyor. Genç Sinop’a gidiyor yerine ise Maviş soyadlı bir başka kişinin işe başlıyor.

Her iki iddiada araştırılmaya ve neticelendirmeye muhtaç. Zira yaşadığımız gergin günlerde bu şekildeki iddialar halkımızı yaralıyor ve devlete olan güvencini sarsıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir