Cittaslow Sakin Şehir Durağan

Cittaslow (Sakin Şehir) ve Slow Food (Yavaş Yemek) hareketi Durağan için çıkış olabilir mi? Standart ve bilinir projeler ile nereye varabiliriz? Durağan’ın ekonomik açıdan kalkınması ve turizm bakımından gelişmesi için üretilen çeşitli projeler Durağan‘a ne kadar fayda sağlar?

Durağan Kaymakamlığı himayesinde çekilen Kaymakam Turan Soğukoluk ve Belediye Başkanı Ahmet Kılıçaslan’ın da seslendirme yaptığı Durağan için çal klibi Durağan tanıtımı için güzel bir projeydi. Peki bu hareketlilik Durağan‘a ivme kazandırır mı?

Dünya gün geçtikçe küçük bir köy haline geliyor. Düne kadar yan köyde neler olduğunu bilemezken bugün dünya şehirlerinde başlayan gelişmelere dahil olma mücadelesi veriyoruz. Bu hareketlerin bir tanesi de Cittaslow yani Sakin Şehir. Bu yazımda Cittaslow (Sakin Şehir) hareketinin Durağan’a neler katabileceğini inceleyeceğim.

Cittaslow kısaca; Italya’nın dört şehrinin belediye başkanlarının 1999 yılında bir araya gelerek oluşturduğu belediyeler birliğidir. Kelime kökeni olarak Citta (İtalyanca Şehir) ve Slow (İngilizce Yavaş) birleşiminden oluşmuştur. Türkçe karşılığı Sakin Şehir olarak kabul edilmiştir. Şuan 28 ülkede 182 üyesi bulunmaktadır. Birliğe dahil olabilmek için 70 kriteri yerine getirmek gereklidir. Slow food (yavaş yemek) hareketinden etkilenilerek ortaya çıkmıştır.

Cittaslow hareketinin amacı küreselleşip aynılaşan dünyada kentlerin kendi öz kültürünü koruması ve yerel değerlerine sadık olmasıdır. Şehirlerin idare edilirken yerel yemeklerine, yöresel mimarisine, geleneklerine, göreneklerine, zanaatlarına, esnafına sahip çıkılması ve desteklenmesidir. Bunlar birliğin koyduğu 70 kriter ile sağlanmaya çalışılmaktadır.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden olduğu gibi Türkiye’den de Cittaslow üyesi şehirler vardır. Bunlardan birkaçı şunlar; Eşimin de memleketi olan Yalvaç, Seferihisar, Akkaya, Taraklı, Gökçeada ve Yenipazar. Dikkat ettiyseniz nüfus yoğunluğu 50 binin altında olan şehirler. Üyelik kriterlerinden biride nüfus yoğunluğunun 50 binin altında olmasıdır.

Peki Cittaslow olmanın Durağan‘a ne katkısı olabilir?

Cittaslow (Sakin Şehir) olmak için belirli kriterleri yerine getirmek gerektiğini söylemiştim. Bu kriterler bazı başlıklar altında incelenir. Bu başlıkları irdelediğimizde Durağan‘ın neler kazanacağını görebiliriz. Ben sizler için kısa bir derleme yaptım.

1- Çevre politikaları ile Durağan‘ın havasının, suyunun temizlenmesi ve enerji tasarrufunun sağlanması

2- Altyapı politikaları ile Durağan‘ın yol, taşıma ve sağlık sorunlarının azaltılması

3- Kentsel yaşam kalitesi politikaları ile Durağan‘ın sosyal yaşam kalitesinin arttırılması ve turistik bilincin geliştirilmesi

4-Tarım, turizm, esnaf ve sanatkarlara dair politikaları ile Durağan‘ın arkeolojik öneminin ortaya çıkartılması, doğal ürünler ile geleneksel değerlerin korunması ve yerel ürünlerin sertifikalanıp marka haline getirilmesi

5- Misafirperverlik, farkındalık ve eğitim için planlar ile Durağan‘ın esnaf ve sanatkarlarının farkındalığını arttırılması ve Cittaslow kriterlerinin şehir icerisinde benimsenmesini

6- Sosyal uyum politikaları ile Durağan‘ın etnisitesinin korunması, yoksulluk oranının azaltılması için çalışmalar yapılması, gençlere yönelik sağlık ve sosyal aktivite oranının yükseltilmesi, engellilerin topluma entegre edilmesi ve çocuk bakımının doğru ve düzenli bir şekilde sağlanması

7- Ortaklıklar ile Durağan‘ın doğal ve geleneksel yemeklerini Slow food (yavaş yemek) ile birleştirip şehrin özgünlüğünün korunması

Yukarıda saydığım 7 ana başlık ile Durağan altyapı ve üstyapı konusunda belirli bir ivme kazanacaktır. Cittaslow ile tanıtımı yapılıp bilinirliği artacaktır. Bu da yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecektir. Durağan hem ekonomik hem de sosyal açıdan zenginleşecektir.

Cittaslow ve Slow Food ile ilgili çalışmaları kaymakamımız Turan Soğukoluk ve belediye başkanımız Ahmet Kılıçaslan önem vermelidir. Cittaslow ünvanını almış şehirler ile irtibata geçebilir gerekli desteği alabilirler. Durağan tanıtım videosu Durağan için çal’dan sonra bu projenin uygulanması da mümkündür.

En başta belirtmek istemeyip yazının sonuna bırakmak istediğim bir bilgiyi sizlerle paylaşayım. Cittaslow hareketinin logosu bir Salyangozdur. Salyangozun sakin ve yavaş yaşamı bizlere çok şey anlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir