Cat Stevens Arayışla Geçen Bir Ömürün Hikayesi

Gülcan Şahin Kaya hanımefendi’nin bizleri Islamiyeti tercih eden Ukrayna’lı iki sanatçıyla tanıştırması sonrasında aklıma geçtiğimiz dönemlerde ülkemizi ziyaret eden Cat Stevens’ı getirdi. Cat Stevens’da Islamiyeti seçerek Yusuf İslam adını almış ve müslüman olmuştu.

İşte Cat Stevens’ın Yusuf Islam’a uzanan hikayesi..

Yıl 1948. Güzel bir yaz günü. Rum bir babandan Isveç’li bir anneden olarak dünyaya gelir Stephen Demetre Georgiou.

Eğitimine Katolik bir okulda başlar ancak 8 yaşında ailesinin boşanmasıyla birlikte annesinin yanında Isveç’e gider. 16 yaşında okulu bırakır. Sonra Sanat Okulu’na gider ama sonuç yine hüsrandır.

Gitar çalmayı ve şarkı söylemeyi severdi. 18 yaşında ilk popüler şarkısı olan I Love My Dog ile ün kazanır.

Bir sonraki eseri olan Matthew and Son ile ününü perçinler ve Cat Stevens lakabını alır.

Cat Stevens adıyla şöhreti yakalamışken ömrünün baharında 19 yaşında tüberküloza yakalanır. Sahnelere uzun süre ayrı kalarak tedavi olur. Tedavi sonrası dönüşü ise muhteşemdir.

1970 yılına geldiğimizde adına şarkı yazacak kadar seveceği Patti D’Arbanville ile tanışır. Mona Bone Jakon albümünde yer alan şarkılardan sonra Lady D’Arbanbille olur.

Hem romantik bir aşık hem de hit parçalara imza atan Stevens dünya çapında bir yıldız olur. Ve işte o nokta bir dönüşüm başlar.

1976 yılında bir trafik kazası geçirir. Kaza esnasında o kadar çaresizdir ki ağzından su cümle dökülür;

“Tanrım eğer canımı bana bağışlarsan ömrümün kalanını senin için harcarım.”

Stevens bu durumu, “ölüme en çok yaklaştığı an” olarak değerlendirir ve bir arayışa girer. Arar, arar, arar.. Arayışı Kudüs’te kardeşi David’den bir anı olarak aldığı Kur’an-ı Kerim ile biter.

Stevens, arayışının nihayetinde İslam’ı seçerek Müslüman olur. Adını ise ‘Yusuf İslam’ olarak değiştirir. Daha sonnra da kendi gibi Müslüman bir kadın ile evlenir.

Anlattıklarım Stephen Demetre Georgiou olarak başladığı bu hayata Cat Stevens olarak devam eden sonunda Yusuf İslam olarak rahmetle kuşanan bir ömrün hikayesidir.

Bugün bütün dünya dinliyor Yusuf İslam’ın güzel ve içten şarkılarını, Sevgili’ ye söylenen sözlerini. Bütün dünya görüyor gözden kaçmayan samimi gülümsemesi ve sakallarını.

Arayışla geçen ömrün özetini diyecek olursak; güzel insanlar, tarzına, inançlarına ya da fikirlerine göre değil; ahlakına göre değerlendirilir.

Yusuf İslam işte tam da böylesi güzel bir insan. Güzel insanlar gibi sevebilmek, sevmek ve olabilmek dileğiyle, hoşça kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir