Blog Nedir Nasıl Açılır? Doyurucu Bilgiler Burada

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda kişisel tecrübelerimden edindiğim bilgiler ışığında blog nedir blog nasıl açılır bedava blog siteleri hangileridir sorularının cevaplarını vereceğim.

Blog nedir?

Blog, kişi veya firmaların ürünlerini, düşüncelerini, duyurularını ve hayata dair gelişmeleri belirli aralıklarla yazı, resim, video gibi öğeleri kullanarak paylaştıkları yayın türüdür. Blog kullanıcılarına Blogger denir. Blog kelimesi internet günlüğü anlamına gelen “weblog” teriminden türemiştir.

Detaylı geçmişe geçmeden önce şunu söylemeliyim; Blogculuk WordPress ve Blogger ile zirveye ulaşmış ve internette yer edinmiştir.

1999 seneninde Payra Labs tarafından geliştirilen fiyatsız blog açma servisi Blogger‘ın kurulmasıyla beraber günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan bloglarla tanıştık. Blogger’ın 2003 seneninde Google tarafından satın alınması ve kullanıcılarına fiyatsız olarak sunması dünya çapında bir devrimi tetikledi. Günlüklerini defterlere yazan insanların fiyatsız bir şekilde web ortamında diğer insanlarla günlüğünü paylaşması ve yorumlarla etkileşime geçmesi Blog Devrimi‘ni başlattı. Böylelikle Blogosfer oluştu.

Blogger’ın hemen peşinden belirli kişi ve gruplarla etkileşim halinde olmanızı sağlayan LiveJournal ve Windows Live Space gibi hizmetlerle birlikte Blogosfer’in başka bir deyişle büyük blog evreninin temelleri atılmış oldu. Son zamanlarda Blogger’ın yanısıra WordPresss, Tumblr, Medium gibi blog hizmeti veren büyük çaplı sistemler mevcut.

Blog yayını bedava servislerle yapılabildiği gibi muhtelif paralı sistemleri ile de yapılmaktadır. Son zamanlarda blog yayını yapılan en yaygın içerik yönetim sistemleri WordPress, Drupal ve Joomla‘dır. Dünya çapında en çok seçenek edilen sistem ise WordPress‘tir.

Blog Nasıl Açılır?

Blog Nedir

Blog yayını yapmak daimilik isteyen bir iştir. Bloğunuzu daimi olarak aktüelleyemeyecek, yeni içerik ilave edemeyecekseniz size tavsiyem bu işe hiç başlamayın. Sürekliliği devam ettirebileceğinizi düşünüyor ve bilgi sahibi olduğunuza inandığınız bir konu veya konular varsa blog nasıl açılır sualinin yanıtına geçebiliriz.

Blog fiyatsız servisler veya muhteva idare sistemleri kullanılarak açılır. Fiyatsız blog hizmeti veren sitelere kayıt olarak size verilen alanda hudutlu bir şekilde blog yayınınızı yapabilirsiniz. Bununla beraber alanadı, hosting ve muhteva idare sistemi kombinasyonu ile denetimi tamamiyle sizde olan bir siteden de blog yayını yapabilirsiniz. Bedava platformlardan blog yayını yapmak istediğinizde alanadınız size ait olmaz. Dosyalarınıza ve veritabanınıza ulaşım sağlayamazsınız.

Bedava blog hizmeti veren bilinen siteler şunlardır;

Blogger siteadi.blogger.com
WordPress siteadi.wordpress.com
Tumblr siteadi.tumblr.com
Medium medium.com/@kullaniciadi
Blogcu siteadi.blogcu.com

Bedava servisler kullanarak blog açma fiyatınızı düşürebilir yayınınızı kesintisizce devam ettirebilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz senelik 100-200 tl arasında değişecek bir fiyat harcayarak kontrolü tamamiyle size ait bir blog açmanızdır.

Alanadı Hosting WordPress ve Blog

Siteniz.WordPress.com yerine kendialanadiniz.com olarak açılan bir blog sahibi olmak istiyorsanız alanadınızı belirleyip ihtiyaç duyulan hosting işlemlerini de tan sonra internet dünyasının %28’lik bölümüne güç veren muhteva idare sistemi olan WordPress ile yolunuza devam edebilirsiniz. WordPress bünyasinde barındırdığı fiyatlı fiyatsız eklenti ve tema yoğunluğuyla blog yayını yapmak için en ideal platformdur.

Alanadı için Isimtescil firmasını hosting içinse Güzel Hosting firmasını sizlere tavsiye ederim.

Blog nedir sorusuna verdiğim cevap sizi tatmin ettiyse En iyi kişisel blog örnekleri yazıma bakarak ilham alabilir ve bloglamaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir