Bin Mağaralı Kanyon Durağan Sinop

Durağan’ın tanıtımı hakkında daha önce yazdığım Amnias River veya Gökırmak Sizce Hangisi? adlı yazıdan sonra yine Durağan’ın eşsiz bir güzelliği olan Bin Mağaralı Kanyon‘dan size bahsetmek istiyorum. İsterseniz önce kanyon demektir onu açıklayalım ardından yazımızın konusu olan Bin Mağaralı Kanyon’a dönelim.

Bin Mağaralı Kanyon

Kanyon, genel olarak kireçtaşı, kumtaşı gibi suyu kolaylıkla katmanlar içinde görülen, bir akarsunun oyarak oluşturduğu, yamaçları dik, dar koyaktır. Dilimize Fransızca’dan geçmiştir. Türkçe’de Kapız olarak da bilinir.

Kızılırmak üzerinde bulunan kanyon doğa sporları için eşsiz bir alandır. Tatlı su balıkçılığı ve avlak sahası ile av sevenlerin de ilgisini çekmektedir. Doğa ile iç içe olmak, doğa yürüyüşü ve tırmanışı yapmak isteyenler için ideal bir bölgedir. Kanyon içerisinde bulunan kaynak suları ise çeşitli hastalıklara şifa niteliğindedir.

Bin Mağaralı Kanyon

Durağan ilçesi Beybükü köyü sınırları içerisinde 10 km uzunluğa sahip olan kanyon, antik çağlardan günümüze uzanan doğa harikasıdır. İçerisinde henüz keşfedilmemiş ve araştırılmayı bekleyen nice dehlizlere ev sahipliği yapıyor.

Kanyon içerisinde irili ufaklı bin civarında mağara bulunduğu, bu mağaraların tunç devrinde insanların yaşam alanı olduğu söyleniyor. Mağaraların bir kısmı doğal bir kısmının ise insanlar tarafından oluşturulduğunu belirtelim. Kızılırmak nehrinin altından geçen ve antik çağ insanları tarafından yapılmış olan dehliz Bin Mağaralı Kanyon sonunda bulunuyor. Dehlizin bir kısmı tahrip olmuş. Dehliz içerisinde kayalardan oyulmuş merdivenler de görülmektedir.

Yukarıda da belirttiğim gibi Bin Mağaralı Kanyon içerisinde keşfedilmeyi bekleyen mağaralar, yamaç tırmanışları için eşsiz biçimde oluşmuş dik ve sarp kayalar, bu kayalar üzerinde insanı hayrete düşüren yetişmiş çeşitli ağaçlar ve tunç devrinde kalma bir kale bulunuyor.

Kanyonun doğa turizmine kazandırılması halinde turistlere, hiç tatmadıkları kadar adrenalin, korku, keşif, tarih, saygı, acıma ve daha birçok duyguları bir arada yaşayacakları bir macera sözü verebilirim.

Sinop ili Durağan ilçesi Beybükü köyü sınırlarında, Kızılırmak nehri üzerinde bulunan Bin Mağaralı Kanyon yerli ve yabancı doğa severleri bekliyor.

Not: Bu yazıda bulunan görseller ve bilgiler İbrahim Irmak arşivinden derlenmiştir. Durağan’ın tanıtımına katkı sağlayan Irmak’a teşekkür ediyorum.

Güncelleme: 6 Ekim 2017

Bin Mağaralı Kanyon

Atlas Dergisi Ekim sayısında Görkemli Koridorlar Türkiye’nin 75 Kanyonu adlı bir kitapçık hediye ediliyor. Bu kitapçıkta Durağan’ımızın görkemli koridoru Bin Magaralı Kanyon da yer almış. Sizler için kitapçıktaki yazıyı buraya ekliyorum.

“Toplam 9 ilden geçen Kızılırmak, Karadeniz’e yaklaşırken antik Paflagonya bölgesine girer. Bu andan itibaren akarsu yatağının kıyısındaki yamaçlarda görkemli kaya mezarları görülmeye başlar. Kızılırmak üzerine yapılan en son barajlardan biri de Boyabat’tadır. 1955 yılında projelendirilen ancak beş yıl önce hayata geçirilen baraj, Samsun ili Vezirköprü, Çorum ili Osmancık ve Kargı ile Sinop ili Saraydüzü ve Durağan ilçelerine yayılıyor. Boyabat ismini almasının nedeni ise, 1955 yılındaki projede Durağan ve Saraydüzü’nün henüz ilçe olmaması.

Kızılırmak yatağında olup bugün yarısı baraj gölü suları altında kalan Bin Mağaralı Kanyon, Durağan ilçesi Beybükü Köyü sınırlarında yer alıyor. Kuzey-güney istikametinde devam eden kanyon yaklaşık 10 kilometre uzunluğa sahip. Bu doğa harikası adını, iki yakasındaki yamaçlara yapılan sayısız mağaradan alıyor. Bir kısmı geçmişte insanlar tarafından kullanılan bu mağaraları, kuşlar kullanıyor artık.

Kanyon başlangıcına kadar servis yolu mevcut. Ancak konyon içini görebilmek, tekne ile yapılacak gezinti ile mümkün. Kendine güvenen yürüyüşçüler, kanyon duvarlarının üstündeki etkinliklerle Bin Mağaralı Kanyon’u fotoğraflayabilir. Yalçın duvarları kaya tırmanışı için ideal parkurlar sunarken kanyon içerisinde kanyon içerisinde bulunan kaynak sularının ceşitli hastalıklara iyi geldiği söyleniyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir