Bilinçli Toplum Oluşturmak için Öneriler

Bilinçli toplum oluşturmanın en güzel ve iyi yolu bireyleri sürekli olarak güncel konularla bilgilendirmektir. Toplumsal birliğin, mutabakatın sağlanmasının gerçekleri göstermek anlatmak ve izah etmekten geçtiğini artık hepimiz biliyoruz. Birliğin niteliği için de alanında uzmanlaşmış kişilerin toplum ile irtibatı mutlaka sağlanmalı.

Bilinçli Toplum Oluşturmak için Öneriler

Bilinçli Toplum Sağlıklı Yaşam

Bu birlikteliği sağlayacak yegane kaynağın sivil toplum kuruluşları oldu aşikar. Bizlere düşen sivil toplum kuruluşlarını desteklemek gerekirse yeni bir sivil toplum kuruluşu oluşturulmasını sağlamak olmalı. Çorlu gibi demografik yapısı renkli olan kozmopolit bir şehirde bilgi kirliliğini önleyecek, kapsayıcı sivil toplum örgütlenmesi kaçınılmaz oldu.

Bilim, teknoloji, kültür, din, eğitim, sağlık, kültürel ve sosyal alanda uzmanlaşmış kişileri toplum ile buluşturacak, halkımızın bilinçlendirilmesini sağlayacak bir sivil toplum kuruluşu içinde olmak hayallerimin arasında ilk sıralarda.

Neden olmasın?

Neden tüm halkımıza hizmet eden her kesimi kucaklayan bir sivil toplum kuruluşu hayal etmeyelim? Neden hem Nusratiye mahallesinin hem de Reşadiye mahallesinin sorunlarıyla ilgilenecek, Çorlu’muzun siyasi, ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlarına çözüm üretecek bir dernek ideali geliştirmeyelim?

Çorlu bizim evimiz değil mi?

Madem ki Çorlu bizim evimiz, yuvamız öyleyse evimizin mozayiğini oluşturan kültürleri bir araya getirmeyi, birbirimizi anlamayı ve beraberce yaşadığımız şehre ruh vermeyi neden istemeyelim?

Yeni bir çatı oluşturulana kadar hemşehri derneklerinin bir araya gelip çalışmalar yapması da güzel olur. Zira Kent Konseyi ve Şehir Kulübü gibi yapılanmalar Çorlu’nun gerçek sorunlarıyla ilgilenmiyor! Bu nedenle örneklersek Çorlu Hemşehri Dernekleri Federasyonu gibi bir oluşum ile hem Çorlu’ya hem de Çorlu halkına hizmet sağlanabilir.

Çorlu’da şuan altyapı çalışmaları devam ediyor. Ancak çalışmalar Çorlu halkına kabus oldu. Geçtiğimiz gün yağan yağmur sonrası yolların çamur içinde kalması herkese illallah dedirtti. Bu anormal ve çileli durumu birkaç gazeteci ve gazete haricinde dile getiren yok. Durumu şikayet edebileceğiniz bir mekanizma da bulunmuyor. Böyle bir sestem varsa da işlemediği ortada. Çalışmalar esnasında oluşan çukurlara düşen araçların hasarı ise cabası oldu.

Ne demek istediğimi anlatabildiğimi umuyorum. Bilgili ve bilinçli toplum olmanın yolunu aralayacak bir birlikteliğin oluşması gerektiğini düşünüyorum. Halkımızı savunacak, şehrimizin sorunlarına çareler üretecek bir oluşum.

Bakınız basit bir hemşehri derneği demiyorum. Bütün halkımıza hizmet edecek büyük bir sivil toplum kuruluşundan bahsediyorum. Bir Sinoplu genç olarak böyle bir oluşum içinde yer almak bana mutluluk verir.

Peki ya size?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir