Balıkçı Soruyor Hangi Islam’ı Seçeceğim?

Bazı gerçekler vardır tabir-i caizse insanın boğazına oturur. İşte bu gerçeklerden bir tanesi yine boğazımıza oturuyor. Öyleki kendimizi kandırmaya dahi fırsat vermiyor.

Çok sevdiğim (Allah ondan razı olsun) Ahmet Kemal Öncü ağabeyim Zanzibarlı bir balıkçı ile yaşadığı diyaloğu bize aktarmıştı. Ben de size aktarıyorum. Malumunuz gündemimiz de tam bu konuyla alakalı.

Hikâyeye geçmeden önce bilmeniz gerekenler var. Ahmet Kemal Öncü ağabey hayatını Afrika’nın kavruk tenli karayağız insanlarına ve onların selamete ermelerine adamış bir gönül insanı. Hayatının büyük bir kısmını Afrika’da geçiren üstad birçok kişinin Islam ile müşerref olmasına vesile olmuştur.

Bununla beraber Ahmet Kemal ağabey gözlemleri ve yaşadıkları sonrasında yazdığı FETÖ yazılarıyla yıllar öncesinden Fethullah Gülen tehlikesini anlatmıştır.

Kısaca hayat hikayesi şöyledir: 1974’ten beri babam ve annemin 3’üncü çocuğu, abimin ve ablamın kardeşiyim. 1980’de kardeşimin abisi oldum. Aynı sene ilkokullu, 1985’te ortaokullu, 1988’de liseli, 1992’de fakülteli, 1998’de eşimin eşi, 2001’de Afrikalı, 2007’de adalı, 2010’dan itibaren ise Dünya’lı oldum.

Ayrıca Mauritius-Türkiye Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanıdır.

BALIKÇI

“Tamam” dedi hıristiyan balıkçı, “beni ikna ettin, müslüman olacağım”.

Sevindim o an.

“Ama aklıma takılan son bir sual var, o konuda da yardımcı olursan minnettar kalırım.”

Tabiki buyur, dedim sevinçle ve kendimden emin bi şekilde.

“Müslüman olduğumda ‘hangi islâmı’ seçmeliyim?”

Şaşırdım ve “bir tane islâm var, nasıl hangi islamı seçmeliyim?” diye karşılık verdim.

“Yok dedi, sizin ülkenizde bir tane islam olabilir ama bizim Mauritiusta seksen tane câmi var ve bu seksen câmi seksen ayrı cemaate bağlı. Bu cemaatlerin hiç birisi de birbirini sevmez, beğenmez… Hal böyle olunca biz müslüman olmayanlar da hep şaşırırız “acaba bunların hangisi gerçek müslüman” diye… Bunca yıldır müslümanların arasındayım henüz bu dağınıklığa aklım ermiş değil!”

Konuşma burada sona erdi.

Karşı kıyıya müslümanların “islamı düşürdüğü bu hazin durumu” düşünerek mahzun, müteessir ve suskun olarak ulaştım.

Ahmet Kemal Öncü/Afrika
Foto: A.K.Öncü-Zanzibar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir