Asimetrik Savaş Algı Yönetimi Örneği

Size daha önce Hibrit Savaş Karşısında Ne Yapabiliriz? adlı yazımda bugün Asimetrik Savaş da denilen belalardan nasıl korunabileceğinize yönelik bir makale yayınlamıştım. Bugün ise tarihten bir örnekle Asimetrik Savaş nasıl yürütülür açıklayacağım. Ülkelerin birbirlerinin halkları üzerinde oynadıkları algı yönetimini daha net goreceksiniz.

Asimetrik Savaş Algı Yönetimi Örneği

İkinci Dünya Savaşı konvansiyonel savaşın yanında Asimetrik Savaş’ında tüm yıkıcılığı ile kendini hissettirdiği bir savaştı. İşte Asimetrik Savaş örneklerinden biri;

1944 yılında bugünki CIA’nin atası olan Amerikan İstihbaratı OSS Almanya’ya karşı ilginç bir operasyona imza attı.

Operasyon sürecinde Almanya’nın lideri Führer Adolf Hitler’in yakışıklı bir resmi bulunan pullardan birinin aynısını ufak bir farkla bastırıyor. Ufak fark; Hitler’in yüzünün yarısı çürümüş ve kafatası ortaya çıkmış haldedir.

Pulun üzerinde bir de FUTSCHES REICH (MAHVOLMUŞ IMPARATORLUK) yazmaktadır.

OSS hiç üşenmeden üzerinde Almanya’da yaşayan insanların adreslerinin olduğu binlerce mektup zarfına bu pulları yapıştırdı. Geriye tek bir sorun kalıyordu.

Mektuplar nasıl dağıtılacak, Alman posta servisine nasıl sokulacaktı?

OSS bununda üstesinden gelmeyi başardı. Amerikan uçakları önce bir posta treni buldular. Sonra treni havaya uçurdular. Etrafa binlerce mektup saçılmıştı. Amerikan savaş uçaklarının yerini kargo uçakları aldı ve mektuplarla dolu çuvalları enkazın üzerine boşalttılar.

Mesaj netti; “Sizin postanıza kadar gelip girdik. Daha fazla direnmenin anlamı yok. Bu iş bitti!”

OSS’nin bahsettiğim bu operasyonunun ismi “Operation Cornflakes” yani “Patlamış Mısır Operasyonu”dur.

Düşman sizi yönlendirir ve sizi mağlubiyete sürükler. Kedisi de bir film izliyormuşçasına patlamış mısırını alir ve keyiflice sizi izler!

Gezi olaylarında sosyal medyada yayınlanan fotoğrafların sahteliği çok geçmeden ortaya çıkmış ve halkımız oyuna gelmemişti. Dün aynı oyunu oynayanlar bugün Suriye konusunda aynı oyunu oynuyorlar.

DAEŞ’in yaktığı söylenen iki askerimiz ile ilgili videolar ve söylemler de birer algı yönetimidir. Algı yönetimi de asimetrik savaş içerisinde vazgeçilmez unsurdur.

Ülkemizin gelişmesi ve kalkınması devam ettikçe milletimiz üzerinde kara propaganda yapmak isteyenler olacaktır. Türkiye bölgesinde güçlü, geçmişten gelenn kökleri ile devlet anlayışına sahip tek ülkedir. Bizler de vatandaş olarak ülkemize ve devletimize sahip çıkmalıyız.

Uluslararası küreselci güclerin oyununa gelmemeliyiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir