Amnias River veya Gökırmak Sizce Hangisi?

İnsanın doğduğu yerin tarihini kültürünü coğrafyasını araştırması kadar eğlenceli bir şey daha olduğunu düşünmüyorum. Durağan benim doğduğum ilçe. Sinop’un iç kesiminde kalan Anadolu İnsanı ile Karadeniz İnsanının karşımından oluşmuş güzel yeşil memleketim. Durağan’ın size anlatacağım o kadar güzel yeri var ki hangisinden başlasam diye çok düşündüm. Sonuç olarak Amnias River yani Gökırmak‘tan başlamaya karar verdim.

Amnias River

Amnias eski Yunanca’dan gelme bir isim. İlk duyduğumda bana çok otantik geldi. Amnias ismini araştırmama rağmen ne anlama gelir öğrenemedim. Ancak Pafloganyalılardan veya Hititlerden kalma bir miras olabileceğini düşünüyorum. Zira bahsettiğim yerlerde bu iki uygarlık etkili bir hükümdarlık sürmüş.

Bilgi edinmek açısından şunu da eklemeliyim. Milattan Önce 89 yılında Pontus kralı 6. Mithradates ile Bithynia kralı 4. Nicodemes arasında The Battle of the River Amnias (Gökırmak Savaşı) olarak adlandırılan bir savaş yaşanmıştır. Bu savaş tarihteki yerini First Mithridatic War (Birinci Mithridates Savaşı) adıyla almıştır. Savaş neticesinde Pontus kazanmış ve Romalıların Karadeniz bölgesinde etkisi azalmıştır.

Anmias River Geçmiş Gökırmak Gelecek

Bin yıllar boyunca suya önem verilmiş, bütün büyük medeniyetler suyun olduğu bölgelerde yükselmiştir. Gökırmak da çağlar boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve yapmaya da devam ediyor. Zaman su gibi akıp geçsede eski adıyla Amnias bugün bilinen ismiyle Gökırmak medeniyetlerin geleceğini belirlemeye devam edecek.

Aminas Paflagonya derken aklıma Amnias River mı Gökırmak mı? sorusu geldi. Hangisi daha çekici daha otantik bilemedim. Amnias isminin antik çekiciliği Gökırmak isminin verdiği sahiplenme hissi.

Teknolojik gelişmeler bizleri doğayı keşfetmekten, anlamaktan ve sahip çıkmaktan alıkoyuyor. Gökırmak bizim için çok önemli. Durağan’ın ve etrafında kurulmuş diğer şehirlerin canlı kalması için gerekli. Bu gerekliliği anlamalı ve nehrimize sahip çıkmalıyız.

Hangi isim daha etkili karar veremedim ama ismi ne olursa olsun Gökırmak (Amnias) her haliyle güzel ve görülmeye değer. Eğer yolunuz Sinop’a düşerse Durağan’a uğrayın ve Amnias’ın büyüsünde kaybolurken Gökırmak’a sahip olmanın hazzını yaşayın derim.

Not: Amnias ismini ilk defa İbrahim Irmak tarafından yazılmış bir yazı ile ögredim. Bundan sonraki yazılarımın ana kaynağını Ibrahim Irmak’ın makaleleri oluşturacaktır. Yazı başlığında kullandığım resim kaymakamımız (Durağan) Turan Soğukoluk beye aittir.

Siz hangisini beğendiniz? Amnias River mı yoksa Gökırmak mı?

5 yorumlar

  1. Dediğin gibi kardeşim Gökırmak ismi bizim için Osmanlıyı çağdaştırıyor Amnias ismi biraz daha sosyete kaçıyor. Ama bu isim bir tesis ismi gibi kullanılması hiç de fena durmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir