siyaset

Burkina Faso ve Olaylara Limon Sıkmak

Geçenlerde Burkina Faso’lu arkadaşım Thieba Lobo ile İstanbul’da uzun uzun sohbet etme fırsatım oldu. Kendisinden Afrika hakkında uzun uzun bilgi aldım. Fransızların nasıl kendilerini sömürgelestirdiklerini biraz hüzünlenerek biraz da öfkelenerek dinledim. Burkina Faso’nun resmi dilinin Fransızca milli marşının ise Thomas Sankara tarafından bestelenen Une Seule Nuit olduğunu o zaman öğrendim.

Dernekçilik Siyaset ve Hizmet İlişkileri

Bizim bildiğimiz adıyla dernekçilik gerçek manasıyla sivil toplum anlayışımızı Recep Tayyip Erdoğan öncesi ve sonrası olarak iki kısıma ayırmak istiyorum. Erdoğan öncesinde, sivil toplum örgütleri belirli projeler hazırlar, bir takım hedefler ortaya koyar siyasi erkler ise bu hedefleri takip ederdi. Ancak Erdoğan’ın güçlü refleksleri ve ileri görüşlülüğü kendisini her zaman sivil toplumun bir adım önünde …

Dernekçilik Siyaset ve Hizmet İlişkileriRead More »

Bunun Adı Siyaset Değil Rant Kavgası

Kimin ne kadar samimi olduğunu o anda ölçebilecek bir aletimiz olmasa da zaman içerisinde hangi düşünceleri beslediğini, yaptığı işin rant için mi yoksa hizmet için mi olduğunu anlayabiliyorsunuz. İşte o anlama zamanı Türkiye için 15 Temmuz iken Çorlu’da yaşayan Sinoplular için de Ak Parti il veya ilçe yönetimlerinin belirlenme sürecidir.

Maske Arkasına Saklanmış Yüzler

Çevrenizdeki toplulukları incelediğiniz de bir çok insan profili görürsünüz. Çalışan, üreten, tasarlayan bir de hiçbir iş yapmayıp her işten kendine hisse çıkartan insan tipleri. Bu yazımızın konusu yukarıda örneğini verdiğim cenazede toprak atmayıp düğünde halay başı olmak isteyenlerden söz edeceğim.