6 Maddede Geleneksel Bayram Hazırlıkları

Efendim bir sene daha Kurban bayramına erişmenin sevincini yaşıyoruz. Hamdolsun ki Rabbimiz bizleri Kurban bayramına eriştirdi. Bayramlar gelmeden tatlı telaşlar ve hazırlıklar gelir insanlar heyecana kapılırlar. İşte bu heyecan içerisinde bir geleneksel bayram hazırlıkları sürecini daha yaşamaktayım. Geleneksel diyorum çünkü her bayram öncesi mutlaka yapılır bu hazırlıklar.

Bayram hazırlıkları

Haftalar öncesinden başlayan hazırlıklar Arefe gününde adeta zirveye ulaşır. Herkes aynı hazırlık sürecinden geçtiği için çarşı pazar kalabalık olur. İnsanlar karınca misali dökülür yollara. İşte bu hazırlıkları bu aralar bende heyecanlı ve hızlı bir şekilde yaşıyorum. Bu hengamenin içerisinde geleneksel bayram hazırlıkları hatırlayalım istedim.

Geleneksel Bayram Hazırlıkları

Kurbanlık alımı

Bu sene kurbanlık fiyatları biraz yüksek. Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik durumu da hesaplarsak kurbanlık satışlarında sıkı pazarlıklar yapılacağına şahit olabilirsiniz. Ben bizzat bir tanesine şahit oldum. Fiyatların yüksek olması satıcının fiyatı düşürmemesi bizleri de etkiledi. Yine de gerekli ihtimamı gösteren Murat Çalık başkanıma teşekkür ederim. (İkra Hayvancılık)

Bayramlık elbise almak

Çocukken en çok bayramları severdim. Her şeyim yeni olurdu. Ayakkabım pantolonum ve gömleğim. Bugün 30 yaşımdayım. Ama hala o çocuksu sevinci içimde geçiriyorum. Henüz ayakkabı almak için çarşıya çıkmadım. Ancak zevkime ve keseme uygun bir şey bulursam alacağım. Nasip değilse bir daha ki bayrama artık 🙂

Bayram traşı

Bir bayram geleneği olan bayram traşı olmak benim için çocukken pek sevindiğim bir şey değildi. 3 numaraya vurulan saç ile gezmek pek hoş olmuyordu. Bu bayramda traş olmaya uzun zamandır müdavimi olduğum Modern Erkek Kuaförü Erdem Şahin ve Yusuf Altındağ arkadaşlarıma uğrayıp eğlenceli bir zaman geçirmek istiyorum. Sağ olsunlar ikramda sıkıntı sınır yok. Harbi adamlardır zaten. Çorlu veya civarındaysanız mutlaka Modern Erkek Kuaförüne uğramanızı tavsiye ederim.

Bayramlık tatlı börek yapımı

Su böreğini çok severim. Yıllardır bayram öncesinde yapılır. Ya annem yapar yada komşularımız. Birçoğumuzun evinde ne tatlılar ne börekler pişecek kim bilir? Herkese afiyet olsun 🙂

Bayram temizliği ve banyo yapmak

Hadi bakalım yarın bayram doğru banyoya yıkanmaya. Bu cümleler küçüklüğümün değişmeyen arefe gecesi cümlesidir. Kardeşlerimle birlikte sırayla banyo yapar tırnak keserdik. Eminim şuan bir çok küçük kardeşimiz bu cümlelere muhatap oluyordur. Arefe akşamı eve gidince günün yorgunluğu atmak ve bir bayram geleneğini yerine getirmek için banyo yapmak şart.

Kabir ziyareti

Her bayram arefesinde mutlaka yapılan geleneksel bayram adetidir kabir ziyaretleri. Ben de kabristana giderek rahmetli Hacıbabamı Babaannemi ve Dayımı ziyaret edeceğim. Kabirlerini temizleyip Kur’an okuyacağız inşallah. Kabir ziyaretleri insanlara sonlarını gösterdiği için ara ara yapılması gereken bir iş. Hem özlediklerimizi ziyaret ederek bir nebze de olsa hasret gidermiş oluyoruz.

Evet efendim gördüğünüz gibi bayramlar tatlı telaşlar ve geleneksel hazırlıklar ile geçmeye devam ediyor. Bu vesile ile İslam aleminin siz sevgili dostlarımın Kurban bayramını tebrik ederim. Allah mübarek etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir