Aylar: Ekim 2016

ISIS DAEŞ IŞİD Tarihsel Gerçeklikler

ISIS DAEŞ IŞİD Tarih her zaman insanların geleceğini şekillendirmede önemli bir unsur olmuştur. Sade bir vatandaştan tutunda büyük devletlere kadar övünç kaynağı tarihsel başarılardır. Bugün bölgemize bela olan ISIS DAEŞ IŞİD adlarını taşıyan terör örgütünün tarihteki yerini ve hangi hataların tekerrür ettiğini inceleyeceğiz.

Bin Mağaralı Kanyon Durağan Sinop

Durağan’ın tanıtımı hakkında daha önce yazdığım Amnias River veya Gökırmak Sizce Hangisi? adlı yazıdan sonra yine Durağan’ın eşsiz bir güzelliği olan Bin Mağaralı Kanyon‘dan size bahsetmek istiyorum. İsterseniz önce kanyon demektir onu açıklayalım ardından yazımızın konusu olan Bin Mağaralı Kanyon’a dönelim.

Burkina Faso ve Olaylara Limon Sıkmak

Geçenlerde Burkina Faso’lu arkadaşım Thieba Lobo ile İstanbul’da uzun uzun sohbet etme fırsatım oldu. Kendisinden Afrika hakkında uzun uzun bilgi aldım. Fransızların nasıl kendilerini sömürgelestirdiklerini biraz hüzünlenerek biraz da öfkelenerek dinledim. Burkina Faso’nun resmi dilinin Fransızca milli marşının ise Thomas Sankara tarafından bestelenen Une Seule Nuit olduğunu o zaman öğrendim.

Musul ve Yaklaşan Pagan Tehlikesi

Şunu en başta ifade edelim, Musul üzerinde uluslararası hukuk vs tamamen algıdan ibaret. Kimin gücü kime yeterse yani Orman Kanunu geçerli. Böyle bir ortamda gerçekleri görmeli ve analizimizi yapmalıyız. Aksi takdirde oynanan oyunu ıskalamış oluruz. Yazmaya Carter’ın yaptığı açıklamalar ile başlamak uygun olacaktır.